Kaunos'tan iki heykel başı
Two statue head from Kaunos
  1. Tez No: 253490
  2. Yazar: MELİKE ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bugün Dalyan Deltasının formasyonu nedeniyle kıyıdan oldukça uzaklaşan Kaunos, bir zamanlar Karia'nın önemli liman kentlerinden biriydi. Kentin kuruluşundan çok önce jeolojik zamanlarda başlayan ve hâlâ devam eden topografik oluşumlar Kaunos'un sadece politik ve sosyal yaşamını değil, ekonomik ve kültürel değişiminin de nedeni olmuştur.İngiliz araştırmacı Rd. Hosykn'ın Kaunos'u ilk kez keşfinden sonra kent çok sayıda araştırmacının ilgisini çekmiştir. Prof. Dr. Baki Öğün'ün başkanlığında 1966 yılında kazıların başlamasının ardından, bugüne dek çok sayıda önemli arkeolojik sonuçlara ulaşılmıştır. Bununla birlikte Kaunos'ta kazılarla gün yüzüne çıkarılarak bilim dünyasına tanıtılan malzeme içinde araştırmalara en az konu olanı plastik malzemedir. Kazılarda ele geçen plastik eserlerde mermer malzeme şaşırtıcı derecede az sayıda örnekle temsil edilmektedir. Bunun kentte, bronz malzemeden yapılma heykellerin mermere göre daha fazla tercih edilmesiyle ilgili olduğunu söyleyebiliriz.İncelediğim yontu başlarının her ikisi de 1982 yılındaki tiyatro sahne binası kazı çalışmaları sırasında ele geçmiştir. Yontulardan iyi korunmuş olan 1 no'lu baş; saç stili, başındaki bant ve yüz hatlarıyla döneminin özelliklerini yansıtmaktadır. Daha az korunmuş olan 2 no'lu yontu başının benzer örneklerinin kısıtlı olması nedeniyle tarihlendirmede ilkine göre daha az örnekle karşılaştırılabilmiştir. Çalışmada ele alınan ve her ikisi de Hellenistik Dönemden olan eserler taşıdığı özelliklerle yeterince tanımadığımız Kaunos plastiğinin anlaşılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Kaunos one of the must important city of coastal Caria and being a harbor now lies far away from the seashore due to formation of the Dalyan Delta. The geographical and topographical changes marked the environment prior to during and after foundation of the city which makes Kaunos more important not only in its political and social life but also in its economy and culturel changes.After the first discovery by Rd Hoskyn, the city attracted many researches. Extensional researches and excavations which started in 1966 under the direction of Prof. Dr. Baki Öğün yielded many important results. After the excavations and research activities many sort of materials were published by Kaunos researchers. The material related to plastic art exposed by Kaunos researchers is not sufficiently researched and published. Astonishingly Kaunos excavations yielded inadequate marble statues due to bronze material which was more preferable for the statues in Kaunos.The two young woman heads which is the topic of this study, unearthed during the scene excavations of theater in 1982. Both of the heads held in this study are from Hellenistik Period and enriched our knowledge about the Plastic art of Kaunos city.