TD 1070 numaralı Edirne Evkâf Defteri
Fiscal surveys, number 1070, Edirne foundation book
  1. Tez No: 253491
  2. Yazar: YILMAZ ÇETİNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmada TD 1070 Numaralı Edir ne Evkaf Defter i esas alınarak Edirnemerkezde bulunan mahalleler ve bu mahallelerde bulunan vakıflar incelenmiştir. İlkve son sayfalarında eksik olan bu defterde kayıtlı, Edirne merkeze ait yüz on mahalleve bu mahallelerde bulunan iki bin yüz adet vakıf tespit edilmiştir. Çalışmanın içeriğişu şekilde oluşturulmuştur:Giriş bölümünde kısaca Edirne'nin tarihi anlatıldıktan sonra çalışmanınkaynağı olan TD 1070 Numaralı Evkaf Defteri 'nin tanıtımı yapılmıştır.Birinci bölümde Edirne'nin topografik yapısı ve şehrin gelişmesi hakkındabilgi verilmiştir. Ayrıca incelenen defterde kayıtlı olan, Edirne merkezdeki nahiyelerve bu nahiyede bulunan mahalleler verilmiştir.İkinci bölüm çalışmanın esasını teşkil etmektedir. Bu bölümde kısa bir girişve değerlendirmenin ardından incelenen defterde, hangi mahallede ne kadar vakıfvardır? Vakıfların türü nedir? Vakıfların ne kadar nakit parası vardır? Vakıflarınyıllık gelirleri ne kadardır? Vakfiye tarihleri nedir? gibi soruların cevaplarına kolaycaulaşılması için veriler tablolaştırılmıştır.Üçüncü bölümde defterde bulunan önemli olduğu tespit edilebilen vakıfkurucuları hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Daha sonra vakıf kurucularının sosyalstatüsü hakkında değerlendirilmeler yapılmıştır. Bu bölümün devamında Edirne'debulunan vakıfların teşkilatı ve yönetimi hakkında bilgi verilmiştir.Dördüncü bölümde çalışmada yer alan vakıfların iktisadi yönü incelenmiştir.Vakıfların gayrimenkul ve ribâ gelirleri etraflıca incelenmiştir. Vakıflarda çalışangörevliler için yapılan harcamalar ve ortaya konmuştur. Devamında da vakıf giderlerihakkında bilgi verilmiştir.Beşinci bölümde incelenen defterde bulunan vakıfların hizmetlerine göredağılımı incelenmiştir. Burada dini hizmetler, eğitim hizmetleri, beledi ve sosyalhizmetler ile evlatlık vakıflar ele alınmıştır.Sonuç bölümünde de Edirne şehrinin Türkler tarafından fethinden itibaren XVI.yüzyılın sonlarına kadar kurulmuş olan vakıfların şehrin büyümesindeki etkisiincelenmiştir. Mahallelerde vakıfların sosyal hayat üzerindeki etkisi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the quarters at the city center of Edirne and the foundations in thesequarters have been researhed according to Fiscal Surveys, number 1070 , Edirne FoundationBook in these account books, whose first and last pages are lost, hundred and ten quartersbelongin to the city center and two thousand hundred foundations in these quarters have beendetermined. The content of this study is such:In Introduction, having been told the history of Edirne shortly, the account of thisstudy, that is TD 1070 Numara lı Edirne Evkaf Defteri, has been described.In the first section, the information about the topography and the development of thecity has been given. According to the records of this account book, sub-districts at the citycenter and the quarters in these sub-districts have been listed.The second section is the esence of this study. Having given a short introduction andevaluation in this section, we strove to answer the following questions: how many foundationswere there in the quarters?; What kind of foundations were they?; How much credit did thefoundations have?; How much income did the foundations have in a year?; What are the datesof these foundations?.In the third section, a short information about the eminent founders of the foundationshas been given. Afterwards, the evaluations about the social status of these founders havebeen made. At the end of this section, information about the organizations and theadministrations of these foundations was explained.In the fourth section, the economical aspect of these foundations were has beenexamined. The real estates and the interest incomes of these foundations have beencomprehensively detailed. The expenses that were mad efor the workers in these foundationshas been put forward. Afterwards, the expenditures of these foundations have been given.In the fifth section, the distribution of the services of these foundations has beenexamined. These include religious, educational, municipal, social servives as well as familyfoundations.In the conclusion, the effects of the foundations which were established untilXVI.century, on the development of the city has been evaluated. The effects of foundations onsocial life at the quarters have been shown.