Göç hareketlerinin hane halkı üzerindeki ekonomik etkileri: Muğla ili örneği
Economic effects of migration on households: Case of Mugla province
  1. Tez No: 253518
  2. Yazar: FİLİZ ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEN VATANSEVER DEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Göç olgusu, temelinde sosyal bir hareket olmasına karşın ekonomik yaşamdan kültüre kadar hayatın her yönünü etkilemektedir. Göç, bireylerin coğrafi olarak bulunduğu yerden ayrılarak başka bir yerde yaşaması olarak tanımlanabilir. Göç hareketleri siyasi, ekonomik veya sosyal nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Bu nedenlerin hepsinin hane halkı üzerinde meydana getirdiği farklı sonuçları vardır ama bizim için bu çalışmada önemli olan ekonomik nedenlerdir.Göç 2 şekilde meydana gelebilir: Dış göç ve iç göç. Dış göç genellikle azgelişmiş ülkelerden gelişmiş ülkelere doğru olurken iç göç ise çoğunlukla kırdan kente doğru meydana gelmektedir. Bunun dışında iç göç kırdan kıra, kentten kente ve kentten kıra şeklinde de gerçekleşebilir. Bu çalışmada ele alınacak iç göç hareketi kırdan kente doğru olandır.Kent ile kır arasında çok büyük farklılıklar vardır. Kırsal alanda geleneksel aile yapısı değişmekte ve geleneksel ailenin yerini kentte çekirdek aile yapısı almaktadır. Kırda geleneksel olan ilişkiler kentte bireysel ilişkilere dönüşmüştür. Eğitim düzeyi, kırsal kesimdeki eğitim düzeyinden çok daha yüksektir. Bunun yanında kentsel alandaki sağlık kuruluşları ve altyapı da yine kırsaldan daha iyi düzeyde bulunmaktadır. Kırsal kesimdeki yaşam, kentsel kesime göre daha zordur. Sosyal güvence ve iş alanlarının olmaması, bu zorluğa temel teşkil eden en önemli problemler arasında yer almaktadır.Göç kararı, büyük ölçüde ekonomik bir karardır. İktisadî faktörlerden emek, özellikle marjinal hale geldiği alanlarda göç etmek zorunda kalmaktadır. Göçün en temel nedeni, yerleşim yerleri arasındaki getiri farklılıkları olmaktadır. Bu getiri farklılığı hem cari hem de gelecek açısından değerlendirilebilir. Ama sonuç değişmemektedir. İki alanda da yani kır ve kent arasında getiri farklılığı oluştuğunda göç etme olasılığı ortaya çıkacaktır. Ancak göç kararının ekonomik boyutu, çalışmanın temel inceleme konusunu oluşturmaktadır.Çalışmada, kırdan kente göç olgusunu ortaya çıkaran faktörler ve getirdiği dezavantajlar ile Türkiye ekonomisinde tarım, sanayi ve hizmetler sektörünün milli gelir, istihdam ve yatırım üzerindeki etkileri Muğla'daki kırsal kesimin ekonomik durumu ve sorunları da ele alınarak irdelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In nature, fact of migration is a social movement having wide range of affects on our lives from economic life to culture. Migration can be defined as moving of people from one geographic location to another and start living at some other place. Migration occurs because of political, economic and social reasons. These reasons have different affects on households. In our work, the important aspect taken is economic affects.Migration can occur in two ways: external and internal migration. External migration in general takes place from less developed countries to the developed ones. Internal migration in general takes place from rural to urban areas. Also, internal migration may take place from urban to urban and rural to rural areas. In this work we take rural to urban migration as a case.There are major differences between urban and rural. The traditional family structure changes in the urban. It transforms to nuclear family. The traditional relations of rural areas transforms to individual relations in urban areas. Education level is lower in rural than urban areas. Also, health and infrastructural facilities are more developed in urban areas. In rural, life conditions are tougher. Lack of social security and unemployment are the main reasons of these tough conditions.Decision of migration is basically an economic decision. People are forced to migrate especially when labor, an economic factor, is marginalized. The main reason of migration is the income differences between the places. These income differences can be evaluated for current and future times. But the result does not change. When income differences occur between urban and rural, the possibility of migration occurs. However, at this work, basic aim is economic dimension of immigration.This work aims to examine the causing factors, advantages and disadvantages of migration from rural to urban by concerning the affects of agriculture, industry and service sectors in Turkey on national income, employment and investments. The work also concerns the economic conditions and problems at the rural areas of Mugla.