Türkiye'de serbest bölgeler: Toplumsal cinsiyet açısından bir irdeleme
Free trade zones in Turkey: An investigation from the gender perspective
- Tez No: 253539
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DİLEK HATTATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Serbest bölgelerde, sermayenin ?özel statüsü? itibariyle, kurulduğu ülkedeki geçerli ticari, mali ve iktisadi düzenlemelerin tamamı ya da bir kısmı uygulanmamaktadır. Bu durum emeğin özellikle de kadın emeğinin kendisi ve örgütlülüğü üzerinde baskı mekanizmaları yaratmaktadır. Küreselleşmenin dönüştürdüğü emek süreçleri ile birlikte serbest bölgelerde ?ucuz ve uysal? emek olarak doğallaştırılan kadın emeği daha da yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Buradan hareketle bu çalışmada; Türkiye'de faaliyette bulunan serbest bölgelerdeki çalışma ilişkileri, örgütlenme deneyimleri ve iş dışı hayatın organizasyonu Ege Serbest Bölgesi örneği üzerinden toplumsal cinsiyet perspektifinde tartışılmaktadır. Bu anlamda; bu çalışmanın odaklandığı nokta serbest bölgelerin emeğe ilişkin ne gibi ?farklılıklar? yarattığı ve nasıl ?dönüştürdüğü?dür.
Özet (Çeviri)
In free trade zones, the commercial, financial and economic regulations which are effective in the countries where these zones have been established, are not in force wholly or partially, because of the ?special status? of capital. This causes pressure mechanisms on labour in general, and on especially women?s labour itself and its organising. Along with labour processes transformed by globalisation, women?s labour naturalised as ?cheap and meek? labour has been started to be used spreadingly. From this starting point, this thesis aims at to discuss labour relations, organising experiences and organisation of the life outside work in the free trade zones in Turkey, through the case of Aegean Free Trade Zone with gender perspective. The focus of the study is to understand that what kind of differences free trade zones generate and how they ?transform? labour.