Sinop yarımadası üst - infralittoralinden toplanan bazı organizmalardaki iz element düzeyleri üzerine bir araştırma
A Study on trace element levels in some organisms living in the upper - infralittoral zone of Sinop peninsula
- Tez No: 25364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada Batı Karadeniz Bölgesi 'nde Sinop ili kıyılarından örneklenen Cywodocea nodosa, Idotea balthica Eriphia verrucosa ve filosa bulgarica türlerinde toksik olan bası ağır metallerin ( Zn Cu, Cd, Ni, Pb, Fe, Mn :> birikim düzeyleri saptanmıştır. Araştırma Kasım 1990 - Ekim 1991 tarihleri arasında yürütülmüş olup, bir yıl boyunca hemen her ay örnekleme yapılmıştır. Atomik Absorpsiyon Spektrofotometre' de yapılan analiz sonuçlarına göre (ortalama olarak) f Cymodocea nodosa'mn yıkanmış örneklerinde Zn 31,16 - 52,40 j-tg/g ; Cu 9,21 - 15,5 pg/g ; Cd 0,06 - 0,091 pg/g j Ni 20,56 - 26,25 pg/g ; Pb 8,2 - 14,59 pg/g ; Fe 390,58 - 906,50 pg/g ve Mn 102,50 - 190,66 pg/g kuru ağırlık, yıkanmamış örneklerinde Zn 44,48 - 63,22 j-tg/g j Cu 13,22 - 25,49 pg/g ; Cd 0,145 - 0,189 pg/g i Ni 34,80 - 43,73 pg/g ; Pb 15,83 - 31,90 pg/g -, Fe 10,83 - 1340,75 pg/g ve Mn 187,41 - 262,08 pg/g kuru ağırlık, Idotea balthica örneklerinde Zn 12,91 - 15,15 pg/g ; Cu 6,58 - 6,72 pg/g ; Cd 0,58 - 0,61 pg/g ; Ni 6,49 - 8,94 pg/g ; Pb 0,47 - 0,75 pg/g f Fe 3,96 -4,32 pg/g ve Mn 20,78 - 23,07 pg/g yaş ağır 1 ık, Er iphia verrucosa örneklerinde Zn 9,11 - 10,77 pg/g ; Cu 2,42 - 2,72 pg/g j Cd 0,14 - 0,213 pg/g } Ni 1,10-1,61 pg/g j Pb 0,35 -0,54 pg/g } Fe 2,33 - 2,89 pg/g ve Mn 0,08 - 0,22 pg/g yaş ağırlık, filosa bulgarica örneklerinin kas dokusunda Zn 1,65 pg/g ; Cu 0,26 pg/g ; Cd 0,19 pg/g ; Ni100 0,84 pg/g ; Pb 0, IS pg/g ; Fe 1,61 pg/g ve Mn 0,18 pg/g yaş ağırlık, karaciğer dokusunda Zn 4,48 j.ıg/g j Cu 0,52 pg/g ; Cd 0,47 pg/g ; Ni 2,73 pg/g } Pb 0,74 pg/g j Fe 9,14 pg/g ve Mn 0,44 pg/g ya© ağırlık olarak saptanmıştır. Çalışılan türlerin içerdiği ağır metal düzeylerinin türlere, istasyonlara ve aylara göre değişim gösterdiği bel irlenmiştir. Elde edilen bulgular, uluslararası kuruluşlarca verilen tolere edilebilir değerlerle karşılaştırılmış ve metallerin birikim düzeylerinin düşük ve zarazsız olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been studied to determine the trace element levels such as Zn, Cu, Cd, Ni, Pb, Fe and Mn of Cyaodocea nodosa, Idotea balthica, Eriphia verrucosa and Alosa bulgarica in Sinop coasts of the West Black Sea. The research was carried out between November 1990 - October 1991 and samples had been collected from the different stations in the upper-infral ittoral zone of Sinop. According to the analysis results conducted by Atomic Absorption Spectrophotometer on washed samples of Cymodocea nodosa f following figures were determined on (dry weight) ; Zn 31,16 - 52,40 ug/g 5 Cu 9,21 - 15,5 ug/g ; Cd 0,06 - 0,091 jug/g ; Ni 20,56 -26,25 ug/g j Pb 8,2 - 14,59 ug/g ; Fe 390,58 - 906,50 ug/g and Mn 102,50 - 190,66 ug/g, not washed samples of Cymodocea nodosa following figures were determined (dry weight) Zn 44,48 -63,22 ug/g i Cu 13,22 -25,49 ug/g ; Cd 0,145 -0,189 ug/g ; Ni 34,80 -43,73 ug/g j Pb 15,83 -31,90 ug/g | Fe 10,83 - 1340,75 ug/g and Mn 187,41 - 262,08 ug/g. In the samples of Idotea balthica we see the following figures Zn 12,91 -15,15 ug/g j Cu 6,58 -6,72 ug/g ; Cd 0,58 - 0,61 ug/g j Ni 6,49 -8,94 ug/g 5 Pb 0,47 -0,75 ug/g ; Fe 3,96 -4,32 ug/g and Mn 20,78 -23,07 ug/g (wet weight). In the Eriphia verrucosa samples the results were as follows ; Zn 9,11 -10,77 ug/g j Cu 2,42 - 2,72 ug/g ; Cd 0,14 -0,213 ug/g ; Ni 1,10 -1,61 ug/g j Pb 0,35 -0,54 ug/g j Fe 2,33 -2,89 ug/g and Mn 0,08 -0,22 ug/g (wet weight).102 In the muscular tissues of Alosa bulgarica samples Zn 1,65 pg/g ? Cu 0,26 pg/g 5 Cd 0,19 pg/g j Ni 0,84 pg/g j Pb 0,18 pg/g ; Fe 1,61 pg/g and Mn 0,18 pg/g (wet weight) and in the liver tissues of filosa bulgarica samples Zn 4,48 pg/g; Cu 0,52 pg/g ; Cd 0,47 pg/g p Ni 2,73 pg/g } Pb 0,74 pg/g j Fe 9,14 pg/g and lin 0,44 pg/g