İzmir ili ve çevresinde bulunan bazı terra-rossa topraklarının önemli genetik özellikleri ve bu toprakların toprak taksonomisindeki (7th approximation) yeri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 887
  2. Yazar: NİLÜFER COŞKUN(BAYKAL)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
50 D Z E T Kemalpaşa yöresi terra-rossa topraklarında yürütülen çalışmanın amacı bu tcpıaklsrın önemli fiziksel kimyasal özelliklerini saptayarak bu toprakların 7. Tahmin sistemindeki gerçek yerini belirlemektir. Bu amaçla açılan 5 adet profilden alınan örnekler analizlenmiş ve analiz sonuçları değerlendirilmiştir. Are.ştırmarrıi2 hemalpaşa yöresi topraklarının genel olarak Kil ve Killi-tın tekstür sınıfında olduğunu göstermiştir. Bunun yanında 6,90-7.40 arasında sap tanan pH değerleri ve 26.07-43,47 arasında saptanan KDK değerleri ile total azot, Organik karbon ve arganik madde arasında %1 düzeyinde önemli ilişkiler tesbit edilmiştir. Kireç miktarları 0.7-9.18 arasında bulunmuş olup bu toprak lar kireç içeriği bakımından kireçli jDİarak tanımlanabilir. Söz konusu toprak ların l\la. K. ve Ca+++Mg + gibi değişebilir katyonları için bulunan analiz sonuçları sırasıyla D. 060-0. 220 m. e/100 gr toprak, 0.20-1.86 m. e/100 gr toprak, 2k.75-k1.kk m. e/100 gr topraktır ve bu değerlerle toprakların organik karbon içerikleri arasında %1 düzeyinde güvenilir ilişkiler tesbit edilmiştir. 0.0076-0.0537 sınırları arasında saptanan A1JJ, ile 0.0247-0.0959 sınırları aresınds saptanan SiOp arasında %5 düzeyinde güvenilir bir ilişki saptanırken SiOp içeriği ile kireç içeriği arasında %1 düzeyinde güvenilir bir ilişki tes bit edilmiştir. Total tuz kapsamları topraklarımızda 0.030-0.074 sınırları arasında değişirken, organik karbon, C/N oranı ve değişebilir Ca+++Mg++ değer leri ile %1 düzeyinde güvenilir ilişkiler verilmiştir. Araştırılan toprakların organik madde miktarı %D. 77-9. 61 sın^r değerleri arasında olup Wa+ ve K+ gibi değişebilir katyonlarla %1 düzeyinde önerrli pozi tif ilişkiler vermiştir. Profillerin yüzey tabakalarında yüksek olan arganik madde değeri derinlikle azalmaktadır ve en önemli ilişkiyi organik karbon ile vermiştir (r= 0.999xx). Ayrıca total azot miktarları ile organik madde arasın- da da (r= 0.970* ) %1 düzeyinde bir ilişki saptanmış olup total azot miktarı da organik maddeye bağlı ölerek derinlikle azalmaktadır- » Araştırılan toprakların Fe^ içeriği 2.78-5.29 arasında belirlenmiş olup bazı hallerde %10 a kadar ulaşmaktadır. Gerek arazi etüdlerine gerek laboratuvar bulgularımıza dayanarak terra- rossa topraklarını 7. tahmin sistemine görE Alfisol crı^osunun Xeralf alt ordu sunun, Rhodoxeralf büyük toprak grubu içerisine yerleştirmenin doğru olacağı sonucuna varmış bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY The aim of this study was toclasseify the Kemalpaşa region sails with 7 Approximation system. For the purpose, samples were collected from 5 profiles and several physical and chemical Analyses were made. It is observed that the region soils were generally clay and clay-loam texture. The PH's of the soils were changed between 6.9D and 7.40 C..E.C- were changed between 26. D7 and 43.47. Significant correlations were observed between C.E.C. and total nitrogen organic carbon and organic matter. CaCO, were found between Ü.7 and 9.18. I\la+ K+ and Ca+++Mg++ values of the region soils changed between Q.D60-Q.220 m.eq/1QD gr. soil. 0. 20-1. 56 m..eq/10Q gr. soil and 24.75-41.44 m.eq/1QD gr. soil respectively. There is a significant, correlation between these values and organic carbon contents of the soils.- Significant correlation were found between A1“CL and SiCL where their values were change between D.DD76-D.D537, 0.0247-0.0959, respectively. Total salt contents change between Q.03Q-Q.074 Significant correlations (%1) were also found between total salt and organic carbon, C/N, exchangeable Ca+++Mg++, Organic matter contents of the investigation soils change from 560.77 and 9.61. Significant correlations (%) were also found between organic matter and exchangeable cations such as l\la+ and K+ organic matter was low at surface samples and high at the deep of the profiles. At deep samples organic matter and organic carbon were significantly correlated (r=0.999xx). As in organic matter, total nitrogen were also decrease among the profiles and significantly XX correlated by organic matter (£= 0.970 ). Fe”0, contents of the soils were found between 56 2.78 and 5.29 and some cases it has increased till %10. th The results showed that according to the 7 approximation system it is true to place the region soils in Alphisol ordo, Xeralf subordo and Rhodoxeralf great soil groub.