Şehrezuri'de ahlak ve siyaset felsefesi
Ethic and politics thought of Shahrazuri
  1. Tez No: 253675
  2. Yazar: SELÇUK GÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER İSKENDEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İslam düşüncesinde ele alınan meselelerden birisi de ahlaktır. İlk dönemlerde hadis, tefsir ve fıkıh konuları içinde ele alınan ahlak sonraları felsefe tarafından da sistemli bir şekilde ortaya konulmaya çalışılmıştır. İslam filozofları ahlak konularını ya müstakil eserler yazarak ya da yazdıkları eserlerin içinde başlıklar ayırarak işlemişlerdir.Şehrezuri de kaleme almış olduğu Şeceretü'l İlahiyye isimli eserinde ahlak konularına ayrı bir başlık vererek incelemiştir. Şehrezuri ahlak ilmini pratik ilimler içinde ele alarak, ahlakı bireysel ahlak, ev idaresi ve siyaset şeklinde tasnif etmiştir.Ahlak iyi ve kötü fiiller için kullanılan genel bir ifadedir. Bu fiiller insan nefsinden hiçbir zorlama olmaksızın ortaya çıkarlar. Bu ifadelere aynen katılan Şehrezuri bireysel ahlak konusunda nefsin güçleri temelinde faziletleri, tali faziletleri ve bunların reziletlerini ortaya koyarak bunları tanımlamıştır. Ev idaresi hususunda aileyi bir araya getiren unsurları sıralayan Şehrezuri bunlar arasındaki ilişkileri belirlemiştir. Filozof siyaset konusunda toplumlaşma sürecini ele almıştır.Çalışmamızda Şehrezuri'nin ahlak anlayışını onun vermiş olduğu tasnif şeklinde ifade etmeyi amaçladık. Fakat onun ahlak anlayışını tam olarak kavrayabilmek için ilimler tasnifi geleneği içinde ahlak ilminin yerini belirginleştirip Şehrezuri dönemine kadar ki ahlak anlayışlarını genel olarak ifade etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Ethic is an important topic in İslamic thought. Ethic was discussed in the topics of hadith, exegesis and canon law early on Islam. Ethic was systematically discussed by philosophiers later on Islam. Islamic philosophier wrote about ethic self-contained books or they reserved chapters on their books.Shahrazuri wrote a book which was named Shajara Al-Ilahıyya. He discussed topics about ethic in his book. Shahrazuri divided ethic to individual ethic, home management and politics.Ethic is used to both of good and bad acts. These acts happen without press from human. Shahrazuri introduced merits and wickednesses on individual ethic and he introduced elements of home on home management. However he introduced becoming society process on politics.We aimed to imply ethic context of Shahrazuri?s classification on his book. We set ethic?s place in classification of sciences and we wrote philosophers? thoughts about ethic.