Şemsüddin Muhammed B. Eşref El-Hüseynî Ss-Semerkandî'nin Beşârâtü'l-İşârât adlı eserinin tabiat bölümü sekizinci ve dokuzuncu bölümlerinin edisyonu ve incelenmesi
Shams al- din al- Samarqandi?s Basharat al- İsharat, edition, translation and evaluation
  1. Tez No: 253676
  2. Yazar: ZEYNEP KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın araştırma konusu, 13. yy.'da yaşamış ilim adamlarından Şemsüddin Semerkandî'nin Beşârâtü'l-İşârât adlı eseri üzerinedir. Bu eser, büyük düşünür İbn Sinâ'nın el- İşârât ve't- Tenbîhat adlı eserine yazılmış bir şerh çalışmasıdır. Bu çalışmada eserin daha çok ?Metafizik? konularının yer aldığı 8. ve 9. bölümleri incelenmiştir. Şemsüddin Semerkandî hakkında daha önce yapılmış çalışmalar göz önüne alınarak hayatı, ilmi kişiliği ve yaşadığı dönem konularının ayrıntılarına girilmemiş; sadece genel hatlarıyla konulara değinilmiştir.Çalışma üç bölüm üzerinde yoğunlaşmaktadır. Birinci bölümünde, etkisi tüm dünyaya ulaşan İbn Sinâ'nın eserinin, Şemsüddin Semerkandî tarafından şerh edilmesi noktasında değerlendirmelere yer verilmiştir. Değerlendirmesi yapılan bölümler Sevinç ve Mutluluk ile Ariflerin Makamları başlıklı kısımlardan oluşmaktadır. Bu bölümde ele alınan konuların, İslam bilim tarihindeki yerinin tespiti çerçevesinde birçok filozof ve düşünürün görüşlerine de atıflarda bulunulmuştur. Semerkandî'nin eserinde klasik şerh metodunu kullandığı, kapalı üslupla yazılmış olan İşârât'ı açıklama amacında olduğu, özellikle 9. bölümde kendine ait eklemelerde bulunduğu tespit edilmiştir. Gayesinin yeni bir düşünce ortaya koymak değil, müphem olan esere açıklık kazandırmak olduğu ortaya çıkmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde Beşârât'ın ilgili bölümlerinin Türkçe çevirisi yapılmıştır. Çeviride Semerkandî'nin kullandığı kelimeler dışına çıkılmamış ve birebir tercüme yapılmıştır. Üçüncü bölüm ise tenkitli metinden oluşmuştur.Sonuç olarak, Semerkandî'nin Beşarât adlı eserinin ahlak ve tasavvufla ilgili olan bölümlerinin anlaşılması adına bir adım atılmıştır. Ayrıca tahkikli metinle eser bilim dünyasına kazandırılmıştır ve İslam bilim tarihindeki bir boşluk daha doldurulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research topic of this work, is the Besharat al Isharat by Shemsuddin Semerkandi who was one of the 13. century scholars. This work is a commentary on al Isharat wa?t-Tenbihat by famous thinker Ibn Sina. In this study, the 8. and 9. parts of this book which include ?metaphysics? subjects, have been examined. Taking into consideration the previous studies on Shemsuddin Semerkandi, we have not gone into detail about his life, scientific personality and the period he lived in, but general lines of these matters have been described.The work consists of three parts. First part deals with some assessments on Semerkandi?s commentating on the Ibn Sina?s work which its effects reached all over the world. The parts assessed consist of chapters named Joy and Happiness, and Wises? Stations. It was referred to numerous philosophers? and thinkers? opinions in the context of determining the place which the topics of this chapter had taken, in history of Islamic science. It has been determined that Semerkandi used the classic commentary method in his work, he had the purpose of explaining Isharat which written in ambiguous manner. Besides, it has been understood that in 9. part he added some views which belong to him. It has appeared that his goal was not putting forward a new idea, but was explaining that ambiguous book.In the second part, the Besharat?s concerned parts have been translated to Turkish. The words used by Semerkandi have been protected and the translation has been made word for word. The third part consists of criticised text.Finally, this study can be considered as a step towards understanding of some parts of Semerkandi?s work Besharat concerning with ethics and tasavvuf (Islamic mysticism). Likewise, through the edited text, we have presented this book to science world, therefore we have tried to fill a gap in history of Islamic science.