Belediyelerde bireysel performans değerlendirme: İzmir ili ilçe belediyeleri örneği
Individual performance evaluation in municipalities: İzmir's district municipalities sample
- Tez No: 253728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde performans ve performans değerlendirme kavramları üzerinde durulmuştur. Performans yönetiminin gelişimi ve öneminden bahsedildikten sonra performans bileşenlerini oluşturan performans planlama, performans değerlendirme ve performans geliştirme aşamaları tek tek incelenmiştir. Klasik ve çağdaş olmak üzere ikiye ayrılan performans ölçüm modelleri detaylı bir şekilde anlatıldıktan sonra performans değerlendirme sürecinde yaşanan problemlere dikkat çekilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümü, genel olarak kamu örgütlerinde ve sonrasında belediyeler özelinde uygulanan performans değerlendirme sistemleri ile ilgilidir. Belediye personelinin performans değerlendirmesini inceleyebilmek için önce belediye personel sisteminden bahsedilmiştir. Belediyelerde istihdam türleri incelendikten sonra, belediyelerde performans değerlendirme bölümüne geçilmiştir. Belediyelerde performans değerlendirme, hem 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi personeli hem de 4857 sayılı İş Kanunu'na tabi personeli kapsamak üzere ikiye ayrılıp incelenmiştir. Kamu Personeli Yasa Tasarısı Taslağının incelenmesiyle, belediyelerde performans değerlendirmenin gelecekteki yasal perspektifi hakkında bilgi verilmiş ve son olarak uygulamada karşılaşılan sorunlar üzerinde durularak ikinci bölüm bitirilmiştir.Çalışmanın son bölümünde, İzmir ili ilçe belediyelerinin personel işlemleri yetkililerine uygulanan, belediyelerde bireysel performans değerlendirme konulu anket çalışması; amacı, yöntemi, kapsamı ve araştırma bulgularının analizi çerçevesinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The first section of this paper begins with performance and performance evaluation facts expression. After being told about the importance of performance management and its progress, the phases of performance management, which are performance planning, performance evaluation and performance development, are explained in details. Both the classic models and the modern models of performance measures are studied one by one. At last, the issues might occur during performance evaluation is considered.Second section of this work is about performance evaluation generally in public organizations and specifically in municipalities. First, municipality employment system is analyzed. Then, civil servants are divided into two categories according to whether they are officials or laborers and performance evaluation in municipalities is examined based on this differentiation. Concept of the new regulations will give an idea of future legal perspective about public servants and this section ends with tips about the problems during practice process.Last section is concerned about the questionnaires applied to the personnel authorities in the district municipalities of Izmir. The aim, extension, methodology and the results of the questionnaires are commented deeply.