Mortgage sistemi, mortgage sigortaları ve 2008 Mortgage Krizine genel bir bakış
Mortgage System, mortgage insurance and An overview of 2008 Mortgage Crisis
  1. Tez No: 253828
  2. Yazar: SEVİL ÖNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT NOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Sigortacılık, Banking, Economics, Insurance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Mortgage sistemi, ABD ve Avrupa ülkelerinde ve diğer gelişmiş ülkelerde uzun yıllar boyunca konut finansmanı amacıyla kullanılan en önemli araçlardan biridir.Tez çalışmasının ilk bölümünde Mortgage sisteminin temel kavramlarına ve konut finansmanı yöntemlerine değinilmiştir. Mortgage sisteminin tarihsel gelişimi, sistemde yer alan aktörler, sistemin finansal piyasalar açısından önemi incelenmiş, dünyada kullanılan konut finansmanı yöntemleri ve ipoteğe dayalı menkul kıymet türlerine değinilmiştir.Tezin ikinci bölümünde Mortgage sisteminde kullanılan Mortgage türlerine yer verilmiş, mortgage kredilerinin yapılandırılmasında ortaya çıkan masraf, ücret ve cezalar belirtilmiştir. Sistemin geçmiş dönemlerde gelişmiş ülkelerdeki performansı ve bu ülkelerde yaşanan barınma sorunlarına olan artısına değinilmiş olup ( ABD ve Avrupa ülkelerindeki uygulamalar), ülkemizde uygulanan konut finansman yöntemleri, Mortgage sisteminin ülkemizde yaşanan konut sorununa olan katkıları da incelenmiştir.Üçüncü bölümde, Mortgage sisteminin barındırdığı risklere yer verilmiş, bu risklerden kaçınmanın yolu olarak ise mortgage sigortaları incelenmiştir. Sigortanın mortgage sistemi açısından önemine dikkat çekilmiş ve bazı Avrupa ülkelerinde kullanılan mortgage sigortalarından kısaca örnekler verilmiştir. Ancak her ne kadar mortgage sisteminin garantisi olarak görülen sigortalar kullanılmakta ise de 2007 yılından itibaren etkilerini göstermeye başlayan ve ABD Mortgage Krizi olarak adlandırılan krizin oluşmasını engelleyememiştir.Tezin son bölümü olan dördüncü bölümde de üçüncü bölümün sonunda kısaca değinilen ABD mortgage krizi ana hatlarıyla incelenmiştir. ABD`den tüm dünyaya yayılan ve subprime olarak adlandırılan yüksek riskli mortgage kredilerinin geri ödemelerinde aksamalar yaşanmaya başlanması sebebiyle Mortgage kredileri kullandıran finansal kurumların zora girmesine sebep olan Mortgage Krizi, aynı zamanda mortgage kredilerini sigortalayan ve yüksek oranda bu tür kredi sigortası yapan sigorta şirketlerinin de finansal açıdan zor duruma düşmesine neden olmuştur. Bu bölümde, Krizin kronolojisine yer verilmiş ve krizin meydana gelme sebepleri maddeler halinde sıralandıktan sonra açıklamaları yapılmıştır. ABD Mortgage Krizi'nin sigorta, banka ve reel sektör üzerindeki etkileri incelenmiş olup, bankacılık sektörünün krizden çok fazla etkilenmediği, sigorta sektöründe de talep azalmasına bağlı olarak primlerde bir miktar düşüş yaşandığı ama genel olarak krizin Türkiye' de çok olumsuz etkilerinin olmadığı belirtilmiştir. Sonuç olarak krizden çıkış yollarına dair bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mortgage system is one of the most important tool that is used for housing finance for many year in United States and European countries and other developed countries.In the first part of the thesis, have been mentioned about the basic concepts of mortgage and housing finance systems methods . The historical development of mortgage system, the actors and financial markets has been examined.In the second part of the thesis, Mortgage types that is used in the system were included, the resulting costs in structuring of mortgage loans, fees and penalties are indicated.In the third section, the risks in the mortgage system are examined and as a way to avoid this risks mortgage insurance were investigated. Examples In some European countries of the mortgage insurance are located..In the fourth section, briefly mentioned about U.S. mortgage crisis. About the reason of the crisis, subprime mortgage loans?s back payments disruption is examined. This section includes the chronology of the crisis and the crisis causes the occurrence of itemized descriptions. The ippacts of The U.S. Mortgage Crisis of the insurance, banking and real sector were examined.As a result, some suggestions about ways to exit from the crisis has been included.