Sinema tarihyazımına farklı bakmak ve Türk sineması tarih yazımı için yöntem arayışı
A different look to the cinema historiography and searching a method for Turkish cinema historiography
- Tez No: 253920
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI BAYRAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Tarih, Performing and Visual Arts, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Sinema çalışmalarındaki `film kuramı'nın ve `film eleştirisi'nin baskınlığı nedeniyle geciken sinema tarihi çalışmaları, bugün, `Yeni Film Tarihi' başlığıyla önem kazanmaktadır.Çalışma, sinema tarihyazımındaki değişimlerden hareketle, Türk sineması tarihyazımının kapsamını belirleyerek, dışarıda bıraktıklarını da içerebilecek `yeni sinema tarihyazımı' yöntemi arayışındadır.Çalışmada öncelikle, sinema tarihyazımın, diğer tarih türleriyle bağları saptanarak genel tarihyazımındaki konumu belirlenmiştir. Ardından, uzmanlık alanı olarak sinema tarihyazımı çalışmalarında öne çıkan sanat tarihi, film arşivciliği ve sinema tarihi derslerininin sinema tarihyazımıyla bağlantısı ortaya konulmuştur.Edinilen bilgiler doğrultusunda, Türk sinema tarihi çalışmaları incelenmiştir. Böylece, Türk sineması tarihyazımının konusu, üzerinde durduğu noktalar ve benimsediği yöntem ortaya konularak, Türk sineması tarihyazımının kapsamı belirlenmiştir. Ardından, Türk sineması için `yeni sinema tarihyazım yöntemi' ortaya konulmaya çalışılmıştır.Araştırmanın sonuç bölümünde, sinema tarihyazımının genel özellikleri üzerinde durularak Türk sineması tarihyazmının varolan durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the dominance of `the film theory? and `the film critique? in the cinema studies, deferred cinema history studies have been gaining importance in the name of `New Film History?.This study, departing from the change in the cinema historiography is in search a method for a new cinema historiography, by determining the content of Turkish cinema historiography and including those stayed outside.In this study, primarily, the relationship between the cinema historiography with the other history types and the position of cinema historiography within the general historiography has been assigned. Afterwards, the connection between the art history, the film archives and the cinema history courses as specialty areas in cinema historiography with the cinema historiography has been examined.In accordance with the acquired information, Turkish cinema history studies have been analyzed. Thus, the subject, the scope and the method of Turkish cinema historiography has been put forward and in this way the content of Turkish cinema historiography has been determined. Following, a `new cinema historiography? for Turkish cinema has been suggested.In the conclusion part, both the general features of cinema historiography and the existing conditions of Turkish cinema historiography have been evaluated