Şehir turizmi ve kültür: Yabancı turistlerin kültürel bir destinasyon olarak İstanbul'u değerlendirmeleri üzerine bir araştırma
City tourism and culture: A research on foreign tourists' evaluations on Istanbul as a cultural destination
  1. Tez No: 253919
  2. Yazar: SELDA UCA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Kültürel deneyim kazanma, spor ve sanat etkinlikleri, alışveriş ve iş amaçlı seyahatler gibi pek çok farklı boyuttan oluşan şehir turizmine olan ilgi tüm dünyada hızla artmaktadır. Bu araştırmada, şehir turizmi olgusu içerisinde İstanbul'un mevcut durumuna odaklanılmıştır. Çalışmada öncelikle; şehir turizmi kavramı, şehir turizminde tüketici davranışları ve kültür amaçlı şehir turizmi konuları incelenmiş ve bir kültür şehri olarak İstanbul ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiştir. Daha sonra, İstanbul'u belirli bir zaman diliminde ziyaret eden yabancı turistlerin genel profillerini, eğilimlerini ve İstanbul'a bakış açılarını ortaya koymaya yönelik bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir.Araştırma verileri, İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları'ndan çıkış yapan 516 turiste yapılan anket çalışması ile derlenmiş, frekans analizi, loglinear analiz, faktör analizi, bağımsız örneklem t testi ve varyans analizi teknikleri kullanılarak değerlendirilmiştir.Elde edilen bulgular, araştırma kapsamında İstanbul'u ziyaret eden turistlerin ağırlıklı olarak genç ve orta yaş grubunda yer alan, yüksek eğitim ve gelir düzeyine sahip bireylerden oluştuğunu göstermektedir. Bunların dışında, İstanbul'u belli bir zaman diliminde ziyaret eden turistlerin seyahat amaçları, tercihleri, katıldıkları kültürel aktiviteler ve kültürel ihtiyaçlarını tatmin düzeyleri saptanarak, İstanbul'un kültürel şehir turizmine yönelik profili ortaya konulmuş ve İstanbul'un kültürel bir şehir destinasyonu olarak geliştirilebilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
City tourism which is consisting of different dimensions such as gaining cultural experience, sport and art activities, shopping and business trips, is increasing rapidly all over the world. The main focus of this study is city tourism taking place in Istanbul?s current situation. Throughout this study, not only city tourism concept, but also consumer behaviour in tourism and also cultural tourism issues, especially Istanbul has been analyzed in detail as a cultural city. Similarly, such a field research is carried out in order to reflect the general profiles, the trends of foreign tourists and their perspectives on Istanbul for tourists visiting here for a certain time period.The research data was compiled for 516 tourists who were on board using both Istanbul Ataturk and Sabiha Gokcen Airports. Likewise, the survey made for the tourists was evaluated through using frequency analysis, log linear analysis, factor analysis, and independent samples t test and variance analysis respectively.The findings obtained show that the tourists who visited Istanbul within the research are predominantly among young and middle age people having higher education and high income as well. Apart from these, not only the aims, the preferences, the cultural activities being attended and the satisfaction level of cultural needs of the tourists who had visited Istanbul in a certain time period was assigned, but also throughout this study, Istanbul?s cultural city tourism was revealed and some recommendations were presented in order to develop Istanbul as a cultural destination.