İmam hatip lisesi öğrencilerinin 'din-toplum ilşkleri' konusunda ki mülahazaları (Erzurum örneği)
The vocational religius high school?s students considered there about relation between religius and public (as an example of Erzurum)
  1. Tez No: 253943
  2. Yazar: LOKMAN CERRAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZLI POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İmam Hatip Liseleri 1924 yılında Tevhid-i Tedrisat kanunu çerçevesinde kurulmuşlardır. Bu okullar aradan geçen 86 yıllık sürede pek çok evreden geçmiş, gerek eğiti içeriği olsun gerekse mensuplarının hakları olsun zaman zaman değişikliklere uğramıştır. Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatına göre dini eğiti veren birer devlet kurumları olmalarına rağmen kapatılmaları veya sınırlandırılmaları sürekli tartışılmış tır. Fakat yaşanan bütün tartışmalara rağmen bu eğitim kurumları hayatiyetlerini halkın yoğun teveccühü ve desteği ile bugüne kadar devam ettirmişlerdir. Bir ara hem okul sayıları ve hem de bu okullarda okuyan öğrencilerin sayıları oldukça azalmış olsa da bugün yine halkın yoğun ilgisine mazhar olmakta ve oldukça fazla miktarda yeni kayıtlar almaktadırlar.Her bilim dalının ve yine her bilim adamının kendi ilgi alanına ve anlayış tarzına göre farklı tanımlarını yaptıkları dinin, insanlık tarihi ile paralellik gösterir. Tarihte belki dinsiz fertlere rastlanılabilir ama dinsiz bir topluma rastlamak mümkün değildir. Aynı şekilde insanı tanımlarken onun için sosyal bir varlık benzetmesi yapılır. Dolayısıyla insanlar toplum denilen, insanların oluşturduğu, canlı, değişebilen bir yapı içerisinde yaşamak zorundadırlar. Ayrıca isimleri geçen bu iki kurum arasında oldukça önemli derecede bir etkileşim yaşanmıştır ve her zaman ve mekân diliminde bu etkileşimin yaşanması kaçınılmazdır.İşte bu araştırmada İHL öğrencilerinin bu iki önemli kurum arasındaki ilişkiler hakkındaki düşüncelerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İHL'lerin tarihçeleri hakkında bilgi, ikinci bölümde Din-Toplum ilişkileri hakkında teorik bilgi, üçüncü bölümde araştırmaya katılan öğrencilerin profilleri ve hakkında bilgi, dördüncü bölümde ise araştırmada elde edilen veriler ışığında öğrencilerin, Din-Birey ilişkileri, Din-Toplum İlişkileri ve Din-Devlet ilişkileri hakkındaki düşünceleri ve bunların yorumları yer almaktadır.Araştırmanın bulgularına neticesinde, İHL öğrencilerinin dini inançlarının oluşmasında okulun yanı sıra hatta okuldan daha fazlı aile ve dini cemaatlerin etkisi olduğu, Öğrencilerin dinin hem teorik olarak insan hayatında hem de pratik olarak kendi hayatlarında önemli bir yere sahip olduğunu düşündükleri ortaya çıkmıştır. Yine aynı bulgular sonucunda öğrencilerin dinin toplum ve devlet ile yakından ilişki içerisinde olması gerektiği düşüncesi içerisinde oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The V.R.H Schools were founded in 1924 with the framework of Tevhidi Tedrisat.The last 86 years these schools went trough a rough period and their students and olso their rights were changed. Althought the schools give education acording to the laws of the Minstry of Education, they have been argued to be closed or limited.But in spite of these arguments they have continued their importent role by help of the public so far. For a moment these schools and their students lessened, but the favor of the people the rate of the school and students have increasedReligion that scientists and science define acording to their understanding goes with humminity history . You can face irreligius people, but not irreligius society. Like wise we describe. The human being as a social living creature while we are explaining the humanbeing. Due to the humanbeing have to live in the world that is costited and alive by people. There have been important degree of interaction between these two groups and ıt will continue in the future.The aim of the work is to show the relation between these two important groups. The work has four major groups. In the first headline, there is the shorthistory of the V.R.H ın the second headline is information about the reationship between religius and public. In the third headline is about profiles of the students who attended to this work. İn the fourth headline has got students coment and opinion about reltionship between religion-humanbeing, religion-public and religion.According to the work, families and congregotions have a major role upon the students belief more than the high schools do. The students deducated that the religion affects the life either in theory or practical. In addition to this idea, the students believe that the religion must be in all parts of the life at all