Üniversiteye hazırlık dershanelerinin seçiminde etkili olan faktörlerin araştırılması
Analysis of the factors affecting the preferences about the private courses for university
  1. Tez No: 253942
  2. Yazar: SONGÜL GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. E. MUHSİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
21. yüzyıl rekabet koşulları tüm örgütlerin devamlılığını sağlayabilmesi için en iyi olma; diğer kurumlardan gerek sundukları hizmet gerekse kalite açısından farklılıklarını ortaya koyma zorunluluğuna neden olmuştur. Bu zorunluluk gerek kamusal alanda gerek özel alanda faaliyet gösteren örgütler için geçerlidir.Bu noktadan hareketle yapılan bu araştırmada eğitim-öğretim sistemi içerisinde yer alan özel dershanelerin seçiminde tüketici satın alma tercihlerini etkileyen faktörler doğrultusunda etkili olan faktörlerin belirlenmesine çalışılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde tüketici davranışları teorisi ve tüketicilerin satın alma davranışlarını etkileyen faktörler incelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla ilk olarak davranış kavramı içerisinde tüketici davranışları kavramına ilişkin literatür bilgilerine yer verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca tüketici davranışlarını etkileyen faktörler ve etkileşim boyutlarına da yine bu bölümde yer verilmeye çalışılmıştır.İkinci bölümde ise eğitim ve öğretim kavramları ile özel öğretim kurumları hakkında yürürlükteki kanunlar ve yönetmelikler doğrultusunda bilgi verilmeye çalışılmıştır. Bu bölümde öncelikle eğitim ve öğretim kavramlarına yer verilmiş daha sonrasında ise yürürlükteki kanun ve yönetmelikler doğrultusunda özel öğretim kurumları anlatılmaya çalışılmıştır.Araştırmanın son bölümü olan üçüncü bölümünde ise; özel dershanelerin seçiminde etkili olan faktörlerin belirlenmesine yönelik Erzurum ilinde bir anket çalışması gerçekleştirilmiş ve elde edilen anket verileri S.P.S.S. veri analizi programında analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
21st century competition best for all organizations to be able to maintain, the services they offer from other institutions have revealed differences in terms of both quality has led to the requirement. This obligation in the public sphere need to apply to organizations operating in special areas.From this point on the motion in this research is located within the education system in the selection of specific classroom factors that affect consumer buying preferences in the direction of the factors that determine effectiveness are studied.In the first part of the study, the theory of consumer behaviors and buying behaviors of consumers that affect the factors are examined. For this purpose, first as a concept in behavior, the literature info relating to the concept of consumer behavior is tried to be included. In addition, the factors affecting consumer behavior and interactions in size again in this section is tried to be included.In the second part with the concepts of education and training about special education institutions in accordance with applicable laws and regulations have been trying to give information. In this section was included primarily to education and training concepts, then the applicable laws and regulations in line with the private education institutions have been trying to tell.The last part of the research that in the third section,in the selection of the special classrooms that effecting factors are determined and a survey in the province of Erzurum for the work carried out and obtained survey data in SPSS data analysis program can be analyzed and are interpreted.