Laodikeia Helenistik ve Erken Roma Dönemi seramiği
Hellenistic and Early Roman Pottery of Laodiceia
- Tez No: 254033
- Danışmanlar: PROF. DR. K. LEVENT ZOROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 503
Özet
Phrygia Bölgesi'nin Güneybatısı'nda yer alan Laodikeia'da 2002 yılından günümüze kazı çalışmaları yürütülmektedir. Bu süre boyunca Suriye Caddesi, A Nymphaeum'u, Tapınak A, Batı Tiyatrosu, Doğu Bizans Kapısı ve Kuleleri, Latrina, A Evi, Mozaikli Güney Villa, Nekropoller ve Asopos Tepesi'nde kazı çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte, çevresi 5000 m. civarında olan antik kentte kazı ekibi tarafından sistemli olarak yüzey araştırmaları gerçekleştirilmiştir.Kazı ve Yüzey araştırmaları çalışmalarında elde edilen Helenistik ve Erken Roma Dönemi Seramiği bu tezin konusunu oluşturmuştur. Özellikle Asopos Tepesi'nde son yıllarda gerçekleştirilen kazılarla ortaya konulduğu üzere M. Ö. 3. binden itibaren seramikle iç içe olan antik kentte yerel anlamda seramik üretim geleneği, M. Ö. 3. yy.ın ikinci çeyreğinde Seleukoslar tarafından yeniden yapılandırılmasının hemen ardından başlayarak M. S. 2. yy.a kadar ne devam etmiştir. Laodikeialı çömlekçilerin yerel olarak ürettikleri çanak çömleğin başında basit astarlı kâse ve tabakların yanı sıra, kabartmalı kâseler, gri hamurlu kaplar, kurşun sırlı seramikler ve Lykos Skyphosları olarak adlandırdığımız içki kapları da yer alır.Laodikeia'nın Phrygia, Karia ve Lydia Bölgeleri'nin kesişme noktasında yer alması ve ana ticaret yollarının buradan geçmesi nedeniyle Bergama, Efes gibi dönemin önde gelen kentlerinden yukarıdaki satırlarda geçen kap gruplarından ithal edilen seramiklerin de kentin seramik repertuarı içinde yer aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Laodikeia, which is located at southeast of Phrygia Region, is being excavated since 2002. During these years excavations have been made at Syria Street, Nymphaeum A, Temple A, East Byzantine Gate and Towers, Latrina, House A, South Villa with Mosaic, Necropolis? and Asopos Hill. Besides, systematical surveys have been made by the excavation team in the ancient city which its surrounding is about 5.000 m.Hellenistic and Early Roman Period Pottery which obtained by the excavation and survey works constitute the scope of this thesis. As it?s proved by recent excavation works especially at Asopos Hill, the ancient city is integrated with pottery manufacturing from 3rd millennium B.C. and local pottery manufacturing tradition has begun just after the restructuration of the ancient city by the Seleucids in the second quarter of 3rd c. B.C. and proceeded until 2nd c. A.D. Potters of Laodikeia produced mainly simple glazed bowls and plates as well as relief bowls, gray ware, lead glazed ware and drink vases that we named Lykos Skyphoi as local products.Because of the location of Laodikeia on the intersection point of Phrygia, Lydia and Karia regions and main trade routes, it has been determined that the vase groups mentioned above, which are imported from the leading ancient cities such as Pergamon and Ephesos, are among the pottery repertory of the city.