Laodikeia populasyonun diş ve çenelerinin paleopatolojik açıdan incelenmesi
The pathological analysis of the teeth and jaws of Laodikeia population
  1. Tez No: 288347
  2. Yazar: NEVİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKSİN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Laodikeia nekropolü, antik kentin dört yanında geniş bir alana yayılmıştır. Bunlar genel olarak Hellenistik Dönem'den, Erken Bizans Dönemi'ne (M.S.7.yy'ın başları) kadar yaşam sürecinin gömütleridir. Özellikle Roma İmparatorluk Dönemi'nde çok kalabalık olan ve zenginleşen kentin nekropol alanlarından elde edilen izole ve cinsiyeti belirlenmiş 115 bireye ait 1223 daimi ve 118 geçici olmak üzere toplam 1341 diş, patolojik açıdan; aşınma, çürük, apse, diş taşı, periyodontal hastalık, antemortem diş kaybı, hipoplazi lezyonları incelenmiştir.Laodikeia toplumunda, diş ve çenelerde çürük % 2,62, apse % 3,80 diş taşı %31,23, antemortem diş kaybı % 7,78, hipoplazi % 11,36, alveol kaybı % 50,61 oranlarında ve dişlerde en sık rastlanan aşınma da 4 derece olmak üzere % 34,60 oranında belirlenmiştir. Elde edilen veriler Eski Anadolu toplumları ile karşılaştırıldığında Laodikeia toplumunun Tarım ve Hayvancılık ile uğraşan toplumlara yakın beslenme şekline ve diş sağlığına sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Laodikeia necropolis scatters to a large area around the ancient city. These are sepulchers that reflect the life processes generally from Helenic period to the Early Byzantine period. Especially, isolated and gender-identified 1341 teeth, 1223 permanent and 118 temporary, that belong to 115 individuals and obtained from the town which had a high population and prospered during the Roman periyod were pathologically examined for dental wear using Brothwell (1981) and Bouville (1983) for tooth decay, abscess, periodontal diseases, antemortem tooth loss, hipoplazi lesions according to Brothwell (1981) scale.In Laodikeia population, it was found that tooth and chin decay (2,62 %), abcess (3,80 %), calculus (31,23 %), antemortem tooth loss (7,78 %), hipoplazi (11,36%), alveolus loss (% 50,61) and most common erosion were 4 degrees (34,6%).The fertile land of the Laodikeia plane and the convenient climate are the main factors for the availability of various foods (grape, pomegranate, fig, olive, etc.) and the prevalence of animal husbandry (sheep, goat, cattle, rooster, hen, sea animals, etc.). Related to its interactions with other cultures due to its location and trade relations, it is thought that there were knowledge of obtaining and cooking various foodstuffs.