AB'de ve Türkiye'de özel tüketim vergisi ve ekonomik etkileri
Excise tax in EU and Turkey and their economical effects
- Tez No: 254038
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ALGANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Çok eski tarihlerden beri uygulanan Özel Tüketim Vergileri, günümüzde de devletler için çok önemli bir gelir kaynağı durumundadır. Çeşitli gerekçelerle yüksek oran ve tutarda uygulanan bu vergiler, özellikle alt gelir grubunda bulunan bireyler üzerinde ağır bir vergi yükü oluşturmakta ve gelir dağılımını bu gruplar için daha da adaletsiz hale getirmektedir.Bugün yirmi yedi üyeye sahip Avrupa Birliği'nin temel hedefi, ekonomik ve siyasi bir bütünleşmeyi sağlamaktır. Üye ülkelerin vergi sistemlerinin uyumlaştırılması konusu bu bütünleşmenin bir gereğidir. Birliğe tam üyelik başvurusunda bulunan ve müzakere aşamasında olan Türkiye'nin vergi sistemini Birlik müktesebatına uyumlu hale getirmesi gerekmiştir. Bu alanda yapılan çalışmalar sonucunda Türk vergi sisteminin Birlik müktesebatıyla kısmen de olsa uyumlu hale getirildiğini söylemek mümkündür.Bu çalışmada, özel tüketim vergilerinin ekonomik, sosyal ve mali yönden etkilerinin analizi yapılmış; Avrupa Birliği ve Türkiye uygulamaları anlatılarak, iki uygulama çeşitli açılardan karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırma neticesinde özellikle konu, matrah ve oran bakımından bazı farklılıkların olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Excise Taxes which are applied since many years, is still a very important income source for the sthe states at the current time. Those kind of taxes, with the high rates, which are applied because of some reasons, cause a heavy tax load especially on the individuals consisting the lower income group of society and make the distribution of income unfair for those groups.The basic aim of the European Union, having twenty seven member countries today, is to provide an economic and political integration. The matter in relation to conforming the tax systems of the member countries is a necessity of this integration. It has been a necessity to convert the tax system of Turkey, which has applied for the full-membership and at the negotiation process currently, in order to make it suitable with the acquis. As a result of the studies on this matter, it is possible to say that the Turkish tax system has been made suitable with the acquis.In this study, an analysis of the effects of the excise taxes over the economical, social and financial aspects has been concluded. And narrating the applications in EU and Turkey, the two applications have been compared in terms of various perspectives. As a result of this comparison, some differences have been observed especially in terms of subject, tax assessment and rate.