Kamu özel sektör işbirliği (PPP) projelerinin hukuki rejimi
Legal aspects of PPP projects
- Tez No: 254046
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ANTALYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Ülkemizde kamu hizmetlerinin karşılanabilmesi için artan proje stoku bulunmasına rağmen, bu projeler kaynak yetersizliğinden dolayı hayata geçememektedir Kamu hizmetlerinin topluma gerektiği şekilde sunulabilmesi için gerekli altyapı yatırımları yapılamadığından özel sektörün desteği gerekmektedir. Bu sebeple PPP projeleri idare ile özel sektörün büyük altyapı yatırımlarında beraber yer aldığı uygulamalardır. Her PPP projesi aslında yapım, kiralama, işletme hakkının verilmesi, ortaklık, menkul kıymetleştirme, sınırlı ayni hakların tesisi gibi ana unsurların bir araya getirilmesinden oluşmaktadır. Her bir unsura PPP projelerinin özellikleriyle uygun düştüğü ölçüde Borçlar Kanunu hükümleri uygulanacaktır.Akdi PPP ve kurumsal PPP olarak iki ayrı uygulaması bulunan PPP modelinin en hassas noktası risklerin dengeli dağılımıdır. Bu nedenle, riskin o riski en iyi yönetebilecek tarafa ait olması, PPP sözleşmelerine ilişkin emredici bir kural olarak düzenlenmelidir. Ayrıca ülkemizde daha önceki yıllarda yapılan hataların tekrar edilmemesi için hukuki anlamda. PPP Projelerinde Anayasal ve yasal sınırlar gözetilerek uygulamaya yön verilmelidir. Kamunun, özel sektör ile ilişkisinde sözleşmeler hukuku alanındaki taraf eşitliği ilkesi de unutulmamalıdır.Üzerinde durulması gereken bir başka önemli husus PPP projelerinin hem idare hem özel sektör açısından uzmanlaşmış bir kadroya ihtiyaç duymasıdır. Bu nedenle, hukuki yapıyı güçlendirmek ve başarılı PPP projelerini gerçekleştirmek için esnek modelleri içeren, hızlı karar alma süreçlerini düzenleyen ve siyasi irade ile özel sektörü bir araya getiren tek bir mevzuatın bulunması ve ihale yapma yetkisi olan merkezi bir PPP idaresinin kurulması gerekmektedir.PPP projelerinin esnek ihale sistemleriyle yürütülmesi, ihale sürecindeki aksaklıkların süreç içinde giderilmesi ve çıkan uyuşmazlıklarda da zorunlu, tavsiye niteliğinde tahkim uygulaması getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Despite the increase in the number of projects for the execution of public services in our country , these projects do not have the ability to be carried into action because of the budget constraints and lack of required resources. Since the necessary infrastructural investments for providing the required public services to the community can not be performed, the support of private sector is needed in order to fulfill the mentioned public services.For this reason, PPP projects are practices in which the public administration and private sector take place jointly in large infrastructural investments. The PPP contracts are developed as an alternative solution of the mentioned problem. In fact, each PPP project is composed by basic elements such as construction,leasing,giving the right to operate , partnership, securitization, creating limited property rights etc. The provisions of the Law of Obligations shall be applied to each element as far as they are compatible with the characterisitcs of PPP projects. The critical point of PPP model, which is divided into two as contractual PPP and institutional PPP, is the balanced distribution of risks . Therefore, the principle of ?risk should be belong to the party who can manage it better ? should be laid down as mandatory rule as to PPP contracts. In order to avoid repeating the same mistakes done in the previous years in our country, the practices should be shaped and guided in PPP projects by taking into consideration the constitutional and legal boundaries . In the relationship between the public and private sector principle of equality of the parties settled in the contractual law should not be forgotten. Another significant issue that should be emphasised for the PPP Projects is the need of specialized staff in both public and private sector. For this reason, in order to strenghten the legal structure and to execute successful PPP projects, the existence of a single legislation, which includes flexible models, regulates the rapid decision making processes and brings the political will and private sector together, is essential as well as the establishment of a central PPP administration which is entitled to do public tenders.In conclusion, the PPP Projects should be executed through flexible tender methods, the administrative disruptions occured in the bidding should be eliminated during the process and Arbitration should be a mandatory for all kinds of disputes occured.