Mühtedî Abdullah Henry Quilliam'ın 'Dîn-i İslâm' adlı eserinin ve makalelerinin kelâmî açıdan değerlendirilmesi
Theologic analyse of the Muslim convert Abdullah Henry Quilliam's 'The Faith of Islam' and lectures
  1. Tez No: 254104
  2. Yazar: MUHAMMED RECAİ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN YURDAGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Abdullah Quilliam, 1878'de gerçekleştirdiği bir Kuzey Afrika seyahati sonrasındaİslam'a duyduğu hayranlık sebebiyle müslüman olmuş bir avukattır. İhtidaetmesiyle çevresine İslam'ı anlatarak pek çok insanın da ihtida etmesine vesileolmuştur. Başarılı faaliyetleri sebebiyle İslam dünyasının takdirini kazanmış, II.Abdülhamit Han tarafından da ?Britanya Şeyhülislamı? ünvanıyla taltifedilmiştir.Quilliam, hem İslâm'ı yeni öğrenen İngilizlere bu dinin inanç esaslarını öğretmek,hem de İslâm'a karşıt fikirler öne süren kimselere karşı İslâm'ı savunmakamacıyla ?Din-i İslâm? adlı eserini kaleme almıştır.Quilliam, bu eserinde sırasıyla İngilizler'in İslam dini hakkındaki mütalaalarını,İslâm dininin ana kaidelerini ve bunların açıklamalarını, ulû'l-azmpeygamberlerin hayatlarını konu edinmiş, İslâm'da ruhbanlık, çok eşlilik ve kadıngibi konulara yer vermiş, İslâm'ın kılıç dini olduğu iddialarına cevap vermiştir.Bu çalışma üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Birinci bölümdeİngiltere'de İslam, Abdullah Quilliam'ın hayatı ve eserleri ile eserin mütercimiMahmûd Esad Seydişehrî'nin hayatı ve eserlerini işlenmiştir. İkinci bölümde?Din-i İslâm? adlı eserin metni günümüz Türkçesine aktarılarak sunulmuştur.Üçüncü bölümde ise eserin kelâmî açıdan değerlendirmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abdullah Quilliam is a lawyer converted after a North Africa journey in 1878because of his admiration for Islam. After his conversion he told a lot of peopleabout Islam and conduced their conversion to Islam. Because of his successfulIslamic activities, he won Islamic World?s approval and Sultan II. Abdulhamidrewarded him as ?Shaikh al-Islam of British Isles?Quilliam wrote a book called The Faith of Islam: An Explanatory Sketch of thePrincipal Fundamental Tenets of the Moslem Religion for teaching Islam to newEnglish converts and for defending Islam against the people talking against Islam.In this book, Quilliam mentions about English people?s opinion about Islam,principal fundamental tenets of Islam, ulû?l-azm propehts? lifes, monasticism inIslam, polygamy and woman in Islam and he answers the claims that Islam is areligion of the sword.This work consist of three chapter and conclusion. In the first chapter wementioned Islam in Britain, the life and times of Abdullah Quilliam and hisworks, the life and times of Mahmûd Esad Seydişehrî and his works as translator.In the second chapter we presented the Ottoman Turkish translation of The Faithof Islam in modern Turkish words. And in the third chapter we analysed The Faithof Islam from the side of Theology.