Türk Ceza Kanunu'nda organ ve doku nakline ilişkin suçlar (5237 S.TCK m.91,92,93)
Organ and tissue transplantation related crimes in Turkish Penal Code
  1. Tez No: 254250
  2. Yazar: TÜRKAN KASAPOĞLU HALICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CANER YENİDÜNYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Son yüzyılda tıp alanında yaşanan hızlı gelişmelerden biri de, kuşkusuz organ naklidir. Bu gelişmeler ve hasta sayısının gün geçtikçe artması, organ ihtiyacı ile organ tedariki arasında giderek artan bir eşitsizlik yaratmıştır.Bu eşitsizliğin olumsuz sonuçlarından biri de, organ ve doku ticaretinin başlaması ve hızla artması olmuştur. Organ ve doku alanında ticarileşmenin yaygınlaşması özellikle az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkeleri etkilemiştir.Ülkemiz de zamanla, organ ve doku ticaretinin görüldüğü ülkeler arasında yerini almıştır. İnsanın yaşama hakkını, vücut bütünlüğünü, irade hürriyetini ve onurunu zedeleyen bu suçla mücadele etmek amacıyla, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 91,92 ve 93. maddeleri ile ?Organ veya Doku Ticareti Suçları? hüküm altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most crucial steps in the development of medicine as a field in the last century is organ transplantation. Such development in the field and increasing number of patients gave rise to a disparity between the need for organs and efforts to locate enough donors. One of the undesired results of this disparity is the rise of illegal organ and tissue trafficking. The rise of illegal organ and tissue trade has mainly affected the developing countries. Turkey is also among these countries those affected by illegal organ and tissue trafficking. Thus, Turkish Penal Code (Articles 91, 92, and 93) has also addressed this rising type of crime which threatens human beings? right to live, bodily integrity, and freedom of will.