Fatih Sultan Mehmed dönemine ait belirlenen konuların dönemin tezhib özellikleri ile birlikte tasvir edilerek tezhiblenmesi
Illuminating and painting compositions with styles related to the Ottoman Emperor Fatih Sultan Mehmed
  1. Tez No: 254328
  2. Yazar: BARIŞ SUYABATMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. FARUK TAŞKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tezhip Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Osmanlı İmparatorluğunun 7. Padişahı Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'u feth etmesi yeni bir çağın başlangıcı olmuştur. Fatih Sultan Mehmed feth ettiği bu şehri baştan sona yeniden şekillendirmeye çalışmış ve çok önemli sanatçı, bilim adamı ve mimarları şehre davet etmiştir. Bu yaklaşımla 31 yıllık hükümdarlığında 800 e yakın kitap, birçok osmanlı tarzı mimari eserler bırakmıştır. Sanata ve bilime yakınlığı kendi portresini yaptıran ilk osmanlı padişahı olma ünvanıyla yer etmiştir. Geleneksel sanatlarda Fatih Sultan Mehmed ile ilgili birçok yapıt yer almasına karşın onun doğumundan ölümüne kadarki sürede gerçekleştirdiği büyük başarıların görselleştirilmesi ve farklı tarzlarda bir seri olarak sunulması daha önce yapılmamıştır. Bu sebeple Fatih Sultan Mehmed'in portresini yeniden dönem tezhip unsurları ve günümüz yaklaşımıyla yeniden yorumlamak amaçlanmıştır. Portresi, tuğrası, Rumeli Hisarı, Ayasofya Kilisesinin anahtar teslimi ve Fatih camii ve külliyesi yeniden tasarlanarak geleneksel sanatlarda yeni bir yorum amaçlanmıştır. Yapılan bu seri resimlerin sonuncusu bir görsel zaman çizelgesiyle bütünlük kazandırılmaya çalışılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Fatih Sultan Mehmed, Minyatür, Tezhip, İstanbul, Fatih Camii, Rumeli Hisarı, Ayasofya
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empires 7th Sultan Fatih Sultan Mehmed captured Constantinople and started a new era. He has tried to reshape the city and has invited several artist, scientists and architects. With this approach in his 31 years of reign he has had close to 800 books written and several ottoman type architectureal manuments made around the city. He was the first ottoman sultan to have his portrait painted and this was a very important indication about how he valued art. In traditional Turkish Arts there has been several artworks done about Fatih Sultan Mehmed but a series of miniature and illumination paintings havent been made to create a new modern approach. His portrait, sultans signature (tuğra), Rumeli Hisar, Hagia Sophia?s key presentation and Fatih mosque are painted with a mixture of traditional and modern approach. The last of these paintings is a visual timeline of all these paintings to create a complete visual story.KEYWORDS: Fatih Sultan Mehmed, Miniature paintings, illumination, İstanbul, Fatih Mosque, Rumeli Hisar, Hagia Sophia