Woman and nation in Turkey: Kadın Gazetesi (1947-1950) and Kadın Sesi (1957-1960)
Türkiye'de kadın ve millet: Kadın Gazetesi (1947-1950) ve Kadın Sesi (1957-1960)
  1. Tez No: 254374
  2. Yazar: BİRSEN BANU OKUTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BOĞAÇ EROZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Feminist yazında ve toplumsal cinsiyeti konu edinen teorilerde önemli bir yer tutan ?kadın? ve ?millet? arasındaki iliski tartısmaya yol açan bir konudur.Bu tartısmalar arasında lk ve en önemli teorik çalısmanın sahipleri Yuval Davis ve Anthias'tır. Yazarlara göre kadınlar milli davalara ?dogurucu olarak?, ?sınırların yeniden üreticisi olarak?, ?kültür aktarıcısı olarak?, ?milli farklılıkların göstericisi olarak? ve ?milli mücadelelerin aktörü? olarak katılır. Bu tezin amacı böyle bir teorik çerçevenin Türkiye için mümkün olup olmadıgını, saglamlasan Cumhuriyet rejiminin Kadın Gazetesi (1947-1950) ve Kadın Sesi (1957-1960) gibi süreli yayınları aracılıgıyla incelemektir.
Özet (Çeviri)
The relation between woman and nation is a controversial issue which covers a significant part in the feminist literature and gender theories. The first and foremost theoretical study about ?woman and nation? is the theory of Yuval Davis and Anthias (1989) who hold that the women are participants of the nation from five aspects: ?biological reproducers?, ?reproducers of the boundaries?, ?transmitters of culture?, ?signifiers of ethnic-national differences? and ?participants of national struggles?. The aim of this study is to examine whether it is possible to assert such a relation for Turkey through the discourse analysis of women journals Kadın Gazetesi (1947-1950) and Kadın Sesi (1957-1960) which are the products of a different periods of the republican regime.