Central Bank independence in a developing country context
Gelişmekte olan bir ülke temelinde Merkez Bankası bağımsızlığı olgusu
  1. Tez No: 254424
  2. Yazar: EMİNE BEYZA SATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASAF SAVAŞ AKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez Merkez Bankası Bağımsızlığı olgusunu kurumsal bir açıdan konunun siyasi ve iktisadi boyutlarına referanslar vererek ele almayı amaçlamıstır. Bu nedenle, Merkez Bankası Bağımsızlığı meselesi teorik olarak incelenmenin yaninda konu iktisadi politika tasarımlarında siyasi aktörlerin güç ilişkileri eksenine taşınmış ve MB Bağımsızlığının kurumlararası yeri paranın toplumsal rolü üzerinden tartışılmıştır. Turkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın konumu ve içinde yeraldığı güncel tartışmalar bahsedilen iktisat politikası üzerinde etkin olma tartışmasının bir örneğidir.Küresel politik-iktisat anlayışındaki dönüşümlerin bağımsızlık yönünde bir eğilim göstermesi, genel kabul gören makro teoriler ve geçmiş bağımlı Merkez Bankası modelinin olumsuz tecrübeleri sonucu TCMB'ye hukuki bağımsızlık hakkı tanınmıştır. Fakat, siyasi alanda kargaşa ihtimalinin daha fazla olduğu gelişmekte olan ülkelerde hukuki olarak bağımsızlık tanınmış olması çoğu zaman bu ülkelerin Merkez Bankalarının `gerçekten' bağımsızlık hakkını kullanabildiği anlamına gelmemektedir. Aynı şekilde, yasal olarak bağımsızlık alanını genişletmiş olan TCMB'nin gerçekte ne kadar bağımsız olduğu hükümetle ve finansal aktörlerle süregelen ilişkilerine bakıldığında tartışmalıdır. Türkiye örneği, Merkez Bankası uzmanlarının kısa dönemli kararlarını uygulamakta bağımsızlık açısından kendilerini daha güvenli hissettiğini, ama uzun dönemli MB politikalari üretmede ve kurumsal yapısını korumada siyasi çevreleri yönlendirebilecek kadar bağımsız olmağını, hatta siyasi erkin etkisine açık olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis primarily aims to investigate the concept of central bank independence with special references to its institutional aspects in political power configurations. Thus, following a brief introduction to the theoretical approach of the notion in an economic policy design, the institutional position of the central bank independence in terms of the power share of the actors in politics are discussed. In order to illustrate the subject, the position of the Central Bank of the Republic of Turkey is questioned.As a consequence of the trends in global political economic understandings and the failures of the past experiences, the legal independence is granted to the CBRT. However, legal independence alone does not refer to the actual central bank independence specifically in developing countries where political environment might refer much more complexity. Similarly, despite the legal independence of the CBRT, its actual independence remained controversial due to its relations with the government and the financial actors. The expertise in Central Banking made the officials more confident in short-term policy applications, but the view on the CBRT in the long-run is distant from being an independent institution that shapes the political environment. Instead, it is exposed to the political pressures of the authority.