Business support networks considered as a driver of EU SME Policy
İş Destek Ağları AB KOBİ Politikası'nın temel unsurlarından biridir
  1. Tez No: 254436
  2. Yazar: BURCU NAKİBOĞLU ÇELİK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. EMRE GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu arastırmanın temelinde AB ?s Destek Ağlarının AB KOB? Politikası'nın itici enstrümanı olduğu savunulmaktadır. Bu tezin doğruluğunu değerlendirme amacıyla ?s Destek Ağları'nın karar verme sürecindeki ve yerel düzeydeki etkinliklerinin incelenmesi gerekmektedir. Öncelikle AB karar alma süreci teorik olarak değerlendirilmis ve sofistike AB karar alma sürecinin tek bir teori ile yansıtılamayacğı anlasılmıstır. Bu arastırmada AB ve KOB?'ler arasındaki iletisimin doğru bir perspektiften değerlendirilebilmesi için politik ağ yaklasımı ve çoklu yönetisim sistemi temel alınmıstır. AB KOB? Politikası ve öneminin anlasılabilmesi ve değerlendirilmesi için öncelikle Avrupa Birliği ekonomisinde yasanan değisimler ve KOB?'lerin itici güç unsuru olarak değerlendirilmeleri incelenmis ve KOB?'lerin AB ekonomisinde büyük bir istihdam kaynağı olduğu ve ekonomik potansiyele sahip olduğu anlasılmıstır. Bir sonraki adımda AB KOB? Politikası'nı olusturan yasal altyapı incelenmis ve böylelikle ?s Destek Ağları'nın değerlendirilmesinde temel alınacak kriterler belirlenmistir. ?s Destek Ağları'nın incelendiği bölümde ise 3 ?s Destek Ağı'nın hizmetleri ve islevleri değerlendirilmistir. Sonuçta AB ?s Destek Ağları'nın, bölgesel ve yerel KOB?'lereAB KOB? Politikası'nın iletilmesi ve bu politikanın aktif bir sekilde islemesinde en önemli rolü oynadığı ortaya konmustur.
Özet (Çeviri)
The premise behind this research has been that ?EU Business Support Networks are main drivers of the EU SME Policy?. To assess the validity of this argument the effectiveness of the EU Business Support Networks has been scrutinized at EU SME Policy and local services. Firstly, main theoretical approaches to EU?s policy making system were examined. It was analysed that in sophisticated EU decision making system, there can not be a single theoretical explanation for EU?s decisions and politics. Policy network approach has been depicted a useful conceptual tool, to illustrate the nature of EU and SME?s in this research. In order to evaluate to EU SME Policy and understand the necessity of EU SME Policy European economy was analyzed. In this process it was determined that SME has a big employment and economic potential. In the next step, the legal structure of EU SME Policy was discussed.. All the related policy areas and programs were discussed. Finally EU Business Support Networks were defined. For this part three most efficient business support network were chosen as case studies. (EIC; IRC and EBNBIC?s.) In conclusion, it was seen that EU Business Support Networks can able to contact with the regional and local SME?s and this network system is the main driver of EU SME Policy.