A study on financial liberalization and its potential effects on Turkey: With specific reference to the Poland case
Finansal liberalleşme ve Türkiye üzerindeki potansiyel etkileri: Polonya örneği
  1. Tez No: 254437
  2. Yazar: BURCU KARPUZ
  3. Danışmanlar: NEBİL İLSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Finansal Liberallesme, finansal sistem üzerindeki baskıcı kısıtlamaları ortadan kaldırmaya veya azaltmaya çalısan, modern piyasalardaki önemli bir süreçtir. Türkiye, ekonomik performansını iyilestirmek amacıyla finansal liberallesmeyi uygulayan ülkelerden biridir. Bu tez çalısmasının amacı finansal liberallesme kavramını incelemek, Polonya'daki etkilerini arastırmak ve Türkiye açısından bazı sonuçlar çıkarabilmektir. Bu sonuca ulasabilmek için finansal liberallesme ile ilgili literature taranmıs ve kuramsal geçmisi çıkarılmıs, finansal liberallesmenin Polonya üzerindeki etkisi örnek olarak incelenmis, Türkiye'deki finansal liberallesme süreci üzerinde çalısılmıs ve finansal liberallesmenin Türkiye'deki etkilerini çıkaran bir sonuca varılmıstır. Yapılan incelemeler kanıtlamıstır ki finansal liberallesme finansal derinliği ve finansal kaynakların etkin bir sekilde dağılımını arttırmaktadır ve ekonomik büyümeye olumlu bir etkisi vardır. Diğer taraftan finansal sistemin sağlam bir hukuki alt yapısı yoksa, bankalar gibi büyük mali kurumlar sermaye yeterliliği, risk yönetimi ve teknik bilgi gibi konularda yetersizse ve ekonomi düsük seviyede yabancı para rezervine sahipse, finansal liberallesme ekonomiyi bankacılık ve kur krizlerine karsı daha kırılgan bir hale getirebilir. Finansal derinlesmeye dayalı olan hızlı ekonomik büyüme, finansal kaynaklarda giderek artan oranda etkin dağılım ve yükselen kur ve bankacılık krizleri riski Türkiye'deki finansal liberallesmenin potansiyel sonuçları olarak belirtilmistir.
Özet (Çeviri)
Financial liberalization, which can be defined as eliminating or reducing repressive restrictions and obligations on the financial system, is an important process in modern economies. Turkey is one of the economies adopting financial liberalization to improve performance of her economy. The objectives of this dissertation were to study the concept of financial liberalization, to investigate its effects in Poland, and to estimate some results for the process in Turkey. To achieve these goals, the literature on financial liberalization was reviewed and a theoretical background was drawn, impact of financial liberalization process in Poland was examined as a case study, the process of financial liberalization in Turkey was studied, and a conclusion based on prospective effects of financial liberalization on Turkey was drawn. The majority of the researches in relevant literature conclude that financial liberalization increases financial depth and efficiency of allocation of financial resources and has a positive contribution to economic growth in this respect. On the other hand, financial liberalization can also make an economy fragile to banking and currency crises, especially if the financial system lacks sound regulations, major players, such as banks, are insufficient in terms of capital adequacy, risk management and know-how, and the economy suffer low level of foreign currency reserves. Faster economic growth based on financial deepening, increasing efficiency of allocation of financial resources and increasing risks of currency and banking crises were indicated as potential outcomes of financial liberalization in Turkey.