Sophisticated preference aggregation
Sofistike tercih agregasyonu
  1. Tez No: 254495
  2. Yazar: ÖZER SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. REMZİ SANVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Sofistike sosyal seçim fonksiyonu bireylerin tercih profilinden alternatiflerin ağırlıklı kıyaslandığı sofistike tercihlere bir fonksiyondur. Bu çalışmada toplumdaki güç dağılımının neden olduğu oligarşi yardımıyla Pareto optimal ve ikili bağımsız sofistike sosyal seçim fonksiyonlari karakterize edilmiştir. Bu fonksiyon sınıfı diktatörlükten anonim agregasyon kuralına kadar geniş bir sınıfı içermektedir. Sonuçlarımız Arrow (1951) imkansızlık teoremini ve Gibbard (1969) oligarşi teoremini genelleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
A Sophisticated Social Welfare Function (SSWF) is a mapping from profiles ofindividual preferences into a sophisticated preference which is a pairwise weightedcomparison of alternatives. We characterize Pareto optimal and pairwise independentSSWFs in terms of oligarchies that are induced by some power distribution in the society.This is a fairly large class ranging from dictatoriality to anonymous aggregationrules. Our results generalize the impossibility theorem of Arrow (1951) and the oligarchytheorem of Gibbard (1969).