Eyvah saçlarım
Oh,my hair
  1. Tez No: 254494
  2. Yazar: BARIŞ ALADAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖKTEM BAŞOL, DOÇ. DR. FERİDE ÇİÇEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bir gün Celal'e içinde tras makinesi olan bir paket gelir ve kahramanımızın hayatı kellerin dünyasına girmesi ile bastan asağı değisecektir. Film, Cihangir'de bir ev ve sokaktan ibaret olan doğal mekânlarda iki günlük çekim süresi içinde gerçeklestirilmistir. Dijital Video formatında çekilen film gene dijital video formatında gösterilecektir. Hikâye Yaratım Süreci: Senaryo sunma asamasında ilk önce bir berber dükkânında yasanan gerilimi eksen alan farklı bir hikâye ile yola çıkmıs fakat çesitli nedenlerden dolayı bu fikri ileri götürememis ve bu öneriden vazgeçmistim. Yukarıda bahsetmis olduğum senaryo örneğinde kafası sürekli kasındığı için berbere giden bir adamın maruz kaldıkları anlatılıyordu. Daha sonra bu fikirden vazgeçtim fakat saçla ilgi yeni bir hikâye olusturma fikri aklımdan gitmemisti. Gazeteleri karıstırırken pesi sıra karsıma çıkan birkaç saç ekimi reklamı keller üzerine bir hikâye gelistirebileceğim fikrini aklıma getirdi. Tamamıyla olmasa da kısmi olarak bu sorunu yasıyor olmam durumu daha da kisisellestiriyordu. Çevremdeki insanlardan belli aralıklarla aldığım tepkiler toplumdaki bakıs açısının yansıması gibiydi. Bunu fark ettiğimde insanların televizyonda gördükleri ünlü bir sanatçıya veya sokakta gördüğü kel bir adama verdikleri tepkileri gözlemleye çalıstım. Herhangi birinin basına gelecek sıradan bir durum kozmetik kaygıların ve toplumda değisen güzellik anlayısının etkisi ile içinden çıkılamayacak koca bir soruna dönüstürülüyordu. Bu steril güzellik anlayısının üzerine gitmek karsısına koca bir kalabalığı almak gibiydi sanki. ?stemeden bu duruma düstükleri için kendilerinden utanan veya bu soruna çare bulmak için milyarlar harcayan insanlar empoze edilmek istenen fikrin yerini bulduğunu kanıtlaması açısından kayda değer veriler olmalı. Saç ekimi ya da kelliğe son veren ilaçların reklamlarının ünlü kisiler aracılığı ile sunulması da bu fikri destekliyor. Adeta onlar eski hallerinden memnun değillerdi ve değismek istiyorlardı. ?Onlara yepyeni bir hayat vaat ettik ve bunu basardık? diyen reklamlar bir taraftan da ?bakın herkesin basına gelebilir ama bunun çözümü var? kolaycılığını da içerdiği için isabet kaydetme konusunda gayet basarılı oluyorlar. Yakın bir arkadasımın bu reklamlardan etkilenip eczaneye kosarak pahalı denebilecek bir ilacı hiç düsünmeden satın aldığını gördüğümde durumun vahametini anlamam pek zor olmadı. Fantastik olabilecek bir düzlemde konuyu ele alarak gerçekçi bir çözümle ciddi bir karsı koyus sergilemek istiyordum. Bu yüzden de baskahramanımı ?olmadık? durumlara maruz bırakarak bunlar karsısında vereceği tepkileri seyirciye aktarıp asıl fikri seyirciye geçirmeye çalısacaktım. Bunun üzerine herhangi bir günde, herhangi bir adama, herhangi bir biçimde ?dısar?dan saldırıda bulunarak tepkilerini görmeye, temel anlamıyla ilke bir deneye tabii tutmaya çalıstım. Kelliği belki de çirkinliği savunan bir grup, onu aralarına kabul etmek için ellerinden geleni yapacak ve basarılı olacaklardı. Filmin basından itibaren istim üzerinde oturan seyirciler final sahnesi ile birlikte mütevazi bir arınma yasayarak rahatlayacaklardı. Belki de kelliğin kötü bir sey olmadığına inanacak ve baskahramanımız gibi saskınlıkla da olsa bu fikri benimseyecekler. Özdeslesmeyi esas alıp tek bir karakter üzerinden bunu tüm gücüyle hissettirerek seyircinin de maksimum düzeyde katılımını sağlamak öykünün ana eksenlerinde birini teskil etmesi açısından oldukça önemli Basına bir olay gelmedikçe tepkisini ortaya koymaktan çekinen anonim ?bana dokunmayan yılan bin yıl yasasın? bakıs açısı tekdüze bir hayat yasayan sıradan bir adamı merkezine koyarak bu kaçıs sansını belki de en alt düzeye indiriyor. Bu deneye maruz bırakıldığı her seferde seyirci ?acaba benim basıma da böyle bir sey gelir mi?? ?gelirse ne yaparım?? gibi soruları kendi kendisine sorarak duruma adapte olmaya çalısacak. Hikâyenin fantastik bir düzlemde harekete geçiyor olması da durumun ciddiyetini sabote etmenin tersine asıl anlamı daha da kuvvetlendiriyor. Eğer olağandısı olmayan, sıradan bir kurgu ile aktarılsaydı aynı öykü ciddiyetini kaybetmediği için belki de ?normal? yaftasını yiyeceği için unutulup gidecekti. Oysa korkuları, endiseleri, paranoyayı esas alan kaçıs edebiyatın bir alt türü olan fantastik kurgu bu duyguyu çok daha iyi verebilmek için biçilmis bir kaftan aslında. Gerçekçi bir anlatımı tercih etmek didaktik olma tuzağına düsürebileceği için pek tercih ettiğim bir yöntem olmadı. Öğretici olmaktan çok uyarıcı olma fikrini benimsediğim için seyircilerin durumun fark edilirliliğini kabullenmeleri beni amacıma daha da yaklastıracaktı. Gözlemledikleri durumu, kendi halleri ile karsılastırıp uyarı mesajını alacaklarından kellik kavramına olan bakısları da kısmi olarak değisecekti. Bu baslı basına bilinçlenmeden çok bir fark edis, kendi halinde bir uyanıs gibi olmalı. Bu yüzden gerçekçi, dogmacı ve yasacı olmaktan ziyade eğilip bükülebilir kırılgan bir öyküleme yöntemiyle hedefe ulasmak çok daha akıllıca ve oldukça pratik. Hastalığı eksen alan hikâyelerin ortak yazgısı soruma bir çözüm bulmak üzerinden geçer genelde. Burada ki hastalık yani kellik problemi alısılmısın tersine çözümsüz bırakılmıs hatta bir kurtulus yolu olarak önerilmis. Kimsenin derdine deva olmaya onları düzene uygun hale getirip yeniden kullanıma sokmaya çalısmaktan kaçınıyoruz bu seferinde. Bilakis uygunsuz olandan yana taraf olup diğerlerini de bu güruha davet etme fikrini asılıyor. Öte yandan da söyle tuhaf bir durum var; keller belirli düzeylerde içsellestirilmisler, sakat, çirkin, sorunlu olmanın dısında da farklı anlamlar içeriyorlar. 3 Butik keller olarak adlandırabileceğimiz diğerleri, arzu nesnesi olarak ya da komik figür olarak sunulan keller yani- kendilerine tanınan kimi ayrıcalıklardan yararlanmanın keyfini çıkarıyorlar. Günümüzün steril, kusursuz olanı ön plana çıkaran güzellik anlayısı kimi kaçıs noktalarında kendilerine ayrıcalıklar tanınmıs olduğunun farkında olarak ötekileri yani sakat olanı, kelleri kendi içersine alıp yeniden biçimlendirerek daha çok da mamul olarak orta yere koyuyorlar. Bir sirk sovu izler gibi özenle seçilmis giydirilmis olanlarını karsımıza çıkarıyor ve hünerlerini gösteriyorlar. Komik olmaktan çok ürkütücü olmaya baslamıs bir durum bu ortaya koymaya çalıstığım. Bir yanda normallesmek için kendilerini paralayanlar, diğer tarafta bunu seyre dalanlar ve en kötüsü de anormal olanın etkileyici bir biçimde pazarlanabiliyor olması. Asırı olana duyulan hayranlık moda olmanın da yardımı ile çarpıcı bir silaha dönüsebiliyor. ?nsanın bedenine hükmetme isteği asırlardır farklı biçimlerde devam etmekte. Çağımızda da güzellik kabuğu altında vuku bulan ektirme, yerlestirme operasyonları bu bedene hükmetme, onu sekillendirme geleneğinin son tezahürleri. Estetik operasyonların sadece bayanlar değil erkekler tarafından da sıklıkla basvurulan bir çözüm yöntemi olması bu bedene hükmetme geleneğinin kendisine farklı kulvarlar açarak ilerlediğinin basit bir göstergesi gibi. Erkek kullanıcılar için kozmetik malzemeler satan dükkânların ürün gamına giren sayısız mamul. Bunlarla kosut giden yeni giyim tarzları ve hepsinin üstünde yeni akımlar modalar sehirde yasayan erkeği ?bakımlı? olmaya zorlayan etmenler. Bayanlar için gayet sıradan güzellik operasyonları olan kas aldırma ve yüz masajlarının erkeklerin vazgeçilmezleri arasına giriyor olması bedene hükmetme geleneğinin yeniden sekillenmis olduğunu göstermesi açısından ilgi çekici. Buna karsı cepheden bir saldırı olmaya çalısan ?eyvah saçlarım?, kusursuz olanı bas tacı yapan yeni güzellik anlayısını, ?keller? olarak dıslanmıs öteki'nin tarafında saf tutup alt etmeye çalısıyor. Herhangi bir günde, herhangi bir adamın basına, herhangi bir sekilde gelen bir olayı merkez alarak durumun basitliğini ve pratikte aslında ne kadar da geçerli olabileceğini ortaya koymaya çalısıyor. Hepimiz gibi bir adam bir gün kellerin sonu gelmeyen tacizlerine maruz kalmasının ardından bu duruma daha fazla karsı koyamadığından, özgürlüğü yani kelliği tercih ediyor ve öteki'ne katılıyor. Bireyin dünyaya geldiği andan itibaren (kendiliğinden) sahibi olduğu en büyük silahı, bedenini kontrol etmesi ile kurulu düzene ciddi bir karsı koyus sergilemesi hikâyenin esasını teskil etmekte. Baskahramanımızın filmin finalinde gerçeklesen teslimiyeti ve kaybedisi bireyin sisteme entegre olmasının zorunlu haller haricinde pek gerçeklesmeyeceğini taahhüt etmesi açısından da kayda değer. Kendisine yöneltilen bir tehdit olmadığı sürece durumu ve çevresini sorgulamaktan aciz olan kalabalığın ruh hali kahramanımızın yasadığı dönüsüm süreci ile birlikte desteklenerek tasvir ediliyor.
Özet (Çeviri)
One day, Celal receives a mysterious package and his life changes forever when he enters the world of the bald people. The film was shot in natural locations around Cihangir, in digital video format, in two days. Story: When Celal comes home, he finds a package sent to his name inside the house. When he opens the package he finds an electric razor. He is cruious and he tries to track down the sender. But he cannot reach this person. On the phone, he listens to an ad for a baldness remedy. He is annoyed and he throws the electric razor and it?s box into a small store room in his house. The doorbell rings and the janitor arrives to take the trash out. It is a strange meeting because the janitor is wearing a big, yellow wig. His roommate arrives and this again is a strange meeting. He asks some questions to his roommate about the janitor and the package that was sent to him. The roommate avoids him and he cannot get the answers to his questions. He hears a sound in front of the door and when he opens it, there is a ?baldness manifest? lying on the floor. He follows the men who left this manifest but he cannot catch him. When he enters his apartman flat again, the tv starts all by itself and he sees all kinds of bald people on the screen. He tries to turn the tv off to no avail, then he disconnects the plug. Tv is finally off, but he finds his own photo album on the floor. He looks at his own photos, but strangely, he is bald in every one of them. He throws the photo album away and goes to the store room. He takes the electric razor and comes back to the living room. He starts shaving his own head, crying and wailing. At that moment, his roommate, janitor and the guy who left the manifesto come in and silently start to motion him as if asking him to join in. At the beginning of the scenario process, I wrote a different story about a men entering a berber shop and the tension in the shop. But I could not carry this idea further because of different reasons. This was a story abut a man whose hair itched all the time. I gave up this idea but I wanted to write another story about hair. I saw some adds in the newspapers about baldness remedies and I decided to write a story about baldness and it?s implications. I also have the first hand knowledge about this issue, since I partly have this problem too. The reactions I received form people around me also seemed to be the reflection of collective consciousness. When I realized this, I tried to examine the reaction of people towards all bald people, wheter on tv or in real life. An ordinary thing that could happen to anyone was being 5 turned into a huge problem because of cosmetic anxieties and the always changing beauty standarts. To go against this sterile beauty standart was almost like being against a huge crowd. There are people who are ashamed that they are bald and there are also some people who spend a lot of money for a cure, and they are proof that emposed beauty standarts are effective. The fact that famous people are used in the advertisements for baldness remedies is a supporting fact. Bald people are not happy the way they are and they want to change. The advertisements say ?We promised them a new life and we delivered our promise.? At the same time, these advertisements say ?it can happen to anyone but there is a solution.? When a close friend of mine saw an advertisement and run to a pharmacy to buy a very expensive remedy, the immediacy of situation dawned on me. I decided to handle this matter in a fantastic way but I also wanted to present a realistic retort. So I decided to expose the main character to some very ?impossible? situations, and use his reactions as a means of transfering my ideas to the spectators. In a way, I used this character as a lab rat, who is exposed to influences from ?outside? during a few hours. A group of people who advocate baldness (or ugliness we can say) try to make him join the resistance and do anything to make him surrender. The spectators, who were restless from the beginning of the film were going to have a small catharsis at the end, when the main character gives in and shaves his hair. Maybe they will be a little more convinced that baldness is not bad. The fact that the story is fantastic is emphasizing the the meaning, instead of sabotaging the seriousness of the issiue. If the story was a realistic one without any mysterious elements, it would be labelled as ?normal? and more easily forgotten. But the fantastic which is perfect for telling about fears, anxities, paranoia is also a good choice for telling about this feeling. One other reason for not using a realistic exposition is trying to stay away from didactics. I wanted to warn instead of trying to teach something, therefore if the viewers accepted the fantacstic elements, if would be an advantage to reach my aim. This way they could compare what they perceive with their own experiences and receive the warning message, and their opinion of baldness may change accordingly. I aimed for a realization instead of trying to make them conscious of the situation. That is way I aimed for amore practical, flexible, fragile narration instead of a realisctic, dogmatic and regular narration. All stories about ilness are usually focused on finding a cure. The anormality or ilness here, meaning the baldness is left without andy cure or remedy, baldness itself is offered as salvation. We are not trying to cure someone or find the proper solution to a problem. On the contrary, we are on the same side with improper and even inviting the others to our side. On the other hand, there is another strange thing to consider: it seems that the baldness has other associations than disability, ugliness or problematic. There are some that we can call ?boituqe? bald people and they are represented in the media as objects of desire or comic figures; they enjoy some privilages. The beauty standarts of our day that bring forward sterile and perfect, gives some privilages to others (meansing bald people here) at some escape points. These standarts include baldness at some points and re-shape it, and recycle it as products. Some of these products, we can watch and see in the media especially, like a small circus act. This recycling I tired to show in my film on the tv screen is rather scary then funny. I tried to open another front to this ongoing battle with ?oh my hair? and tried to takes sides with the bald ?others?. The events in the film take place in an ordinary day and they force themselves on an ordinary person. This character is harassed by bald people and at the end he cannot resist any longer, he joins the other, deciding to be free.