1985-2006 yılları arasında Assos kazılarından ele geçen mitolojik tasvirli terrakottalar
Mythological depicted terracottas which were recovered in the excavation of Assos between 1985 and 2006
- Tez No: 254555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu Yüksek Lisans tezinde, Troas Bölgesi'ndeki Assos Antik Kenti'nde 1985?2006 yılları arasında yapılan arkeolojik kazılardan ele geçen mitolojik tasvirli terrakottalar incelenmektedir. Çalışma için seçilen 51 adet parça kronolojik, tipolojik, ikonografik ve işlevsellik açısından değerlendirilmiştir. Aynı zamanda, Assos'daki terrakottaların yerel üretim olup olmadığı tartışılmaktadır.Çalışmada, ilk önce Assos Kenti hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Daha sonra terrakottaların kullanımı, kronolojik gelişimi ve üretim teknikleri kapsamlı bir biçimde ele alınmıştır. Sonraki bölümde, katalogda yer alan terrakottalar tipolojik olarak ayrılmış ve alt başlıklar halinde incelenmiştir.Katalogda yer alan eserler, M.Ö. 6. y.y. sonundan M.Ö. 1. y.y. sonuna kadar kesintisiz tarihleme vermektedir. Eserlerin çoğunlukla Hellenistik Dönem içine tarihlendiği tespit edilmiştir. Tanrıçalar, tanrı ya da diğer mitolojik tasvirli örneklere göre daha fazladır. Tanrıça betimleri arasında, Anadolu kökenli Kybele'nin en yaygın tip olarak tasvir edildiği görülmektedir. Bu durum, Assos'da Kybele kültünün özellikle Hellenistik Dönem içinde yaygın olarak benimsendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This masters thesis aims to examine the terracotta figurines depicting mythological characters recovered from the ancient site of Assos of the Troas region during the excavations undertaken at the site between 1985 and 2006. Among the terracotta figurine assemblage, 51 examples are selected for an elaboration in terms of their chronological, typological, iconographical, and functional characteristics. The question of whether or not these figurines were manufactured locally at Assos is also evaluated in this thesis.Following a general information on the ancient city of Assos, the study delves into a detailed analysis of the use, chronological development, and the production techniques of the terracottas. On the other section, selected terracottas are classified as typological and examined under subtitles.It would appear that most of these terracotta figurines belong to the Hellenistic period, that can be dated within the catalog uninterruptedly between the 6th and 1st centuries BC. The number of goddess figurines appear to exceed those representing gods and other mythological characters. The common presence of Anatolian origin Cybele figures among the assemblage seems to indicate that her cult was very popular at the site especially during the Hellenistic period.