İnsan hakları ve kültürel görelilik
Human rights and cultural relativism
  1. Tez No: 254613
  2. Yazar: NALAN SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TARHANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalısmanın amacı, kültürel görelilik elestirisini felsefe, antropoloji ve uluslararası iliskiler boyutları ile ele alarak, nsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve onu takip eden uluslararası sözlesmeler ile çerçevesi çizilen insan haklarının, evrensel haklar olarak savunulmasının mümkün olup olmadıgını tartısmaktır. Bu amaçla ilk bölümde insan haklarının evrensel haklar olarak temellendirilmesinin mümkün olup olmadıgı sorusuna yanıt aranacak, bu baglamda öne çıkan temellendirme girisimleri incelenecektir. kinci bölümde, kültürel görelilik yaklasımının antropolojik boyutu ele alınarak, bu yaklasımın gelisimi aktarıldıktan sonra insan haklarının evrenselligi iddiasına getirdigi elestiriler degerlendirilecektir. Üçüncü bölümde, kültürel görelilik iddiasının uygulamada aldıgı biçimi degerlendirmek amacıyla bu iddiayı dile getiren uluslararası deklarasyonlar ve bölgesel insan hakları sözlesmeleri incelenecektir. Sonuç bölümünde ise önceki bölümlerin tespitleri dogrultusunda kültürel farklılıkların insan haklarının evrensellesmesinin önünde bir engel teskil edip etmedigi sorusu yanıtlanmaya çalısılacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to discuss whether the rights that are framed by the Universal Declaration of Human Rights and the international bills that followed it can be possibly defended as universal rights by taking into account cultural relativism criticism through the perspective of philosophy, anthropology and international relations. Thus, first chapter is devoted to answering the question if human rights can be justified as universal rights and the important attempts in this context are examined. Second chapter starts with the anthropological aspects of cultural relativism and after the development of this approach is described, its criticism against the universality of human rights are evaluated Third chapter examines the international declarations and regional human rights bills that support the arguments of cultural relativism in order to evaluate the realizations of cultural relativism. In the concluding chapter, the question if cultural differences create barriers to the universalization of human rights is handled.