Kültür bağlamında Kur'an'da çok evlilik
Polygamy in the Qur'an in the context of culture
  1. Tez No: 160033
  2. Yazar: İLHAMİ KARABULUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Her insan grubunun kendisine özgü bir kültürü vardır. Bunlardan bir bölümü kendi kültürümüzden çok farklıdır ve bizim alışık olduğumuz kavramsal çerçeveye başvurularak anlaşılmaları olanak dışıdır. Başka kültürleri kendi ölçütlerimize göre yargılamamamız gerektiğini belirten «Kültürel görelilik» adı verilen ilkeyi sürekli olarak aklımızda tutmak zorundayız. Bu ilkeye göre, herhangi bir kültürdeki insan davranışları yalnızca o kültürün temel değerler dizgesi çerçevesinde anlaşılabilir ya da tartışılabilir. Bütün tez boyunca kültürel görelilik ilkesi dikkate alındı. Dolayısıyla her kültürü de, kendi“değerlilik”anlayışı içinde anlamak gerektiğine, değinilmeye çalışıldı. Nisa Suresi 3 ve 4. ayetleri, savaş sonrası oluşan toplumsal yaraya merhem olmak amacıyla, mü'minlere, şehid kardeşlerinin geride bıraktıkları dul ve yetimlerini sahiplenmeleri gerektiğini, bunun dinî bir vecibe olduğunu ve herkesin üzerine düşeni yapması lâzım geldiğini söylemekte; böylece mümin erkeklerden gerekli fedakarlık ve sorumluluk üstlenmelerini beklenmektedir. Bu vesileyle, Arapların kültürel olarak uygulaya geldikleri çok evlilik doğrultusunda, bu dul (yetim) kadınları evlilikle kendi ailelerine katarak, sorunlarını hafifletmeyi hedeflemiştir. Söz konusu ayet o dönem sosyal ve kültürel koşullarında evlilik fonksiyonunun da gereği, çok evliliğin, bir sorumluluk olarak algılanması gerekirken, erkek egemen söylemin de etkisiyle erkeğe verilmiş, başka kadınlarla evlilik hakkı (!) haline dönüştürülmüştür. Günümüzde kadın haklarında önemli gelişmeler görülmektedir. Kadınlara, siyasal haklar, eğitim hakkı ile yasal eşitlik sağlanırken, toplumsal üretime katılmalarına da olanak verilmiştir. Bunun sonucu olarak ekonomik bağımsızlık yolu da açılmış oldu. Eğitim sayesinde de sosyal statü açısından da önemli mesafeler kat edildiği söylenebilir. Bu koşullar altodaki kadın ve erkeklerimizin çok evlilik olgusuna bakış tarzının farklılaşacağını kestirmek güç olmasa gerektir. Yukarıdaki mülahazalardan da anlaşılacağı gibi, günümüz sosyo ekonomik ve kültürel koşullan, çok evlilik olgusunu belki de yeniden ele almamızı gerektiriyordur. Evlilik iki kişinin özgür iradeleriyle oluşturacakları ve hayat boyu sürme azmiyle hukuksal ve toplumsal meşruiyet zemininde sürmesi gereken bir birlikteliktir. Özgür iradenin tezahürünün en önemli göstergesi, özgür tercihler yapabilecek bireyler olmaktan geçer. Bu da çoğu kez bireyin ekonomik ve sosyal kişiliğini oluşturmakla ilgili olsa gerektir. 87
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Every community has a peculiar culture. Some parts of these are different from our culture and it is not possible to understand them through applying to the conceptual framework which we are familiar with. We always keep in mind the principle called“Cultural Relativity”which states that we should not judge the other cultures according to our criteria. According to this principle, the human behaviors in a particular culture can only be understood or discussed within the framework of basic values system of its own culture. Throughout the whole thesis, the principle of cultural relativity has been taken into consideration. Therefore it was tried to be asserted that every culture should be considered in its own“valuableness”. The 3rd and 4th verses of Nisa Sura states that with a view to remedy the wounds which occurred as a consequence of a war, and that the Muslims should take care of the widows and orphans which are left by their martyr brothers and that this is a religious liability and everybody should do what they can do as a responsibility; so the male Muslims are expected to take responsibility and make the necessary sacrifices for this issue. Hereby, in line with polygamy which Arabs have been applying culturally, it aimed to alleviate these problems by adding these widow (orphan) women into their families through marriage. The subject verse, as a requirement of a marriage function of that period's social and cultural conditions, was distorted and converted into a marriage right with other women (!), while it should have been perceived as a responsibility and this right was given to men with the effect of patriarchal discourse. Significant changes are being experienced today in women's rights. They are given legal equality through political and educational rights and are allowed to enter social production. As a consequence, the path to economical independence has been opened. And by means of education, important distances are covered in terms of social status. So it should not be difficult to predict the perspective of our men and women towards polygamy phenomenon under these circumstances. As it is comprehensive by the above considerations, socioeconomic and cultural conditions of today, it might be necessary for us to think about the polygamy phenomenon once again. Marriage is a community which is established by two people with their free will and should be maintained on legal and social legitimacy with a view for a lifelong duration. The most important indicator of the manifestation of free will is to be individuals who are able to make free choices. This must generally has to do with the individual's formation of economical and social personality. 88