Katma değer vergisinde vergiyi doğuran olay olarak teslim
Supply of goods as a chargeable event in vat
- Tez No: 254687
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. BUMİN DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Vergilendirme sürecinin ön şartını oluşturan vergiyi doğuran olay, vergi borcu ilişkisinin tespit edilmesini sağlamaktadır. Vergiyi doğuran olay ile başlayan vergilendirme süreci, idari işlem niteliğinde olan tarh, tahakkuk ve tebliğ ile somutlaşarak kesinlik kazanmakta ve tahsil ile de nihayete ermektedir. Bu sebeple vergiyi doğuran olayın, doğru olarak ve zamanında saptanması, vergilendirme sürecinin de doğru işlemesine yol açması açısından önem taşımaktadır.KDVK'da vergiyi doğuran olay olarak, ?teslim fiili? belirtilmektedir. Kanuna göre vergilendirmeye yol açan teslim ise, mallar üzerindeki tasarruf hakkının, yani mülkiyet hakkının devredilmesi olarak ifade edilmektedir. Kanunun düzenlediği anlamda teslim, ?fiili? olabileceği gibi, ?hukuki? olarak da gerçekleşebilmektedir. Bu genel düzenleme bağlamında da, gerek KDVK, gerekse özel hukukta belirtilen birçok olay, fiil ve akdî ilişkinin teslim kapsamında kabul edilerek vergilendirilmesi sağlanmaktadır. Bu noktada da söz konusu teslim hallerinin ve dolayısıyla vergininin doğduğu zamanın tespiti gerekmektedir. Çalışmamızda bu doğrultuda tespitlerde, değerlendirmelerde ve önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The chargeable event procreating tax, which is also prerequisite for the taxation process, provides to assess the due in relation to tax. The taxation process, which has begun with the chargeable event, becomes definite with assessment, accrual and annunciation, and expires with collection. Henceforth, the accurate-and-in time-definition of the chargeable event is also essential in terms of its causing aright operation of the taxation process.?Supply of goods? is the term which is defined as the chargeable event in VAT (Value Added Tax) Law. According to VAT Law, ?supply of goods? means to assign the right of alienating goods, that is, to transfer the right of property. Regarding VAT Law, ?supply of goods? implies both ?judicial? and ?actual? terms. In the context of this general legal arrangement, many events, acts and contractual relations which have been defined both in VAT Law and Private and Civil Law are accepted by means of supply/ delivery of goods, and are made sure tax levied on. Herein, aforesaid supply/ delivery affairs and the exact time of the beginning of the taxation process must be assessed. Accordingly, this study aims to focus on assessments, evaluations and suggestions on the above mentioned topic.