Katma değer vergisinde vergiyi doğuran olay
  1. Tez No: 41198
  2. Yazar: ABDULLAH TOLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Türk vergi sisteminde gerek belge düzeninin yerleştirilmesi, gerekse gelirle har camalar üzerinden alman vergiler arasındaki oto kontrolün sağlanması görevini üstlenen Katma Değer Vergisinin“vergiyi doğuran olay”başlıklı bölümü tezin konusu nu oluşturmaktadır. Ayrıca kapsama, Katma Değer Vergisi yönünden vergiyi doğuran olayın vergi sis- temimiz içerisindeki diğer vergiler, Avrupa Topluluğu direktiileri ve Topluluk üyesi ülkeler KDV sistemleri ile uyum içerisinde olup olmadığı hususu ria dahil bulunmak tadır. Tez'de araştırma yöntemi olarak, belgesel tarama yöntemi...kullanılmıştır. Çalışma sırasında ihtiyaç duyulan verilerin büyük bir çoğunluğu" Btefâtür taraması sonucunda, bir kısmı ise yetkililer ve ilgili kişilerle yapılan görüşmeler sonucunda elde edilmiştir. Katma Değer Vergisinde vergiyi doğuran olay konusunda ortaya çıkan sorun ların esas nedeni, KDV Kanunu ve diğer Vergi Kanunları arasındaki uyuşmazlıklar ile verginin konusuna giren işlemin teslim veya hizmet hükümlerinin hangisine göre ver gilendirileceğine karar verilememesi oluşturmaktadır. Buna, vergi idaresi uygulama larının yargı organlarınca kabul görmemesi sonucu ortaya çıkan sorunlarda eklenebi lir. Tez çalışması ile elde edilen en önemli sonuç, KDV'nde vergiyi doğuran olayın genel olarak hukuk kuralları ve Avrupa Topluluğu direktifleri ile uyum içerisinde bu lunduğu ancak başarılı, verimli ve hukuki bir zemine oturtulmuş bir KDV'nin uygula nabilmesi için, vergiyi doğuran olay konusunda ortaya çıkan sorunların çözümünde yargı kararlan ve Avrupa Topluluğu direktiflerinden yararlanılması gerektiğidir. So runlar, vergi sisteminin bütünlüğü açısından başta gelir ve kurumlar vergileri olmak üzere diğer Vergi Kanunlarında yer alan hükümlere paralel olarak çözümlenmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The part titled“the event caused the tax”of the value added tax (VAT) which un dertakes the settlement of the documentation order and the supply of auto-control between the tax based on income and the tax based on the expenditures is the subject of the thesis. The scope also includes the matter whether the event caused the tax do comply or do not comply in respect of value added tax with the other taxes within our tax sys tem, with the directives of European Community and with the VAT systems oJ the member countries of the Community. The documentary scanning method have been used as a search method in the Thesis. Most of the datas needed during the studies are obtained at rite result of lite rature scanning and others are obtained at the end of the meetings with the autorixed and relevant people. The main reasons of the problems raised in the subject of use event caused the tax in the Value Added Tax are the difference between VAT Law and the other tax laws and secondly being undecided in charging a tax to the procedure which is the subject of the tax whether to tax according to the delivery or service rules. The problems rai sed as a result of the disagreement of the tax administration's applications by the Legal procedures can also be added. It has been understood as the most important result that the event caused the tax in VAT do comply with the law rules and directives of European Community but in order to apply a VAT depending on a succetful, profitable and legal base we should make use of the legal decisions and the directives of European Community while sel- ving the problems raised in the subject of the event caused the tax. The problems sho uld be solved parallel to the income and institution taxes and to the rules of the other tax laws in respect to the tax system integrity.