Türkiye de çocuk işçiliği örgün eğitim ve çalışma hayatı : Hekimbaşı örneği
Formal education child labor and work life in Turkey : Hekimbaşi example
  1. Tez No: 254717
  2. Yazar: NESLİHAN BEKDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA GÜLER MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada, İstanbul Kocatepe Bölgesi'nde bir işyerinde ve sokakta çalışan çocukların ve ailelerin bireysel özellikleri, sosyo-demografik ve ekonomik durumları ile çalışma yaşamları ve koşulları incelenmek ve çalışan çocuklar çalışma yaşamına iten nedenler ve eğitim durumlarını da karşılıklı etkileşim için de değerlendirmektir.Çalışmanın birinci bölümünde genel olarak çocuk işçiliği ele alınmıştır. Çocuk ve çalışan çocuk tanımlarının yapılırken bu kavramların aslında kesin hatlarla ayrıştırırılıp, kalıplarla belirtilmiş olmasa da çocuğun değeri kavramını da kapsayacak şekilde tanımlamaları çeşitli açılardan ele alınmıştır.Konunun devamında çalışan çocuğun ve çalışan çocuğun ailesinin özellikleri ve çocukların çalışma nedenleri irdelenmiştir. Bu noktada en dikkat çekici kısım özellikler ve nedenler konularının birbirleri ile ilişkisidir. Zira çocukların kendisinden ve ailelerinden gelen özellikleri onları aynı zamanda çalışma hayatına iten nedenlerin tetikleyicisi hatta açıklayıcısı durumda olmasıdır. Ayrıca çocukların çalışma nedenleri sadece onları bu duruma iten etmenlerden oluşmamaktadır. Aynı zamanda çocukların ve ailelerinin özellikleri çocuk işgücü talebini de arttırmakta ve çocukların çalışma hayatına girmesinde etmen olan çekici unsurları meydana getirmektedirler.Çalışma hayatı ve iş piyasası da ele alınan bir başka konudur. İş piyasasında oluşan emek talebinin en doğru şekilde karşılanması yine eğitim yolu ile olabilecektir. Ancak buradaki önemli husus ile eğitimde uygulanan sistemin, iş piyasasında yaşanan değişiklikleri yakından takip edebilecek hassasiyette olmamasıdır. İş piyasasında yaşanan hızlı değişimlere, örgün eğitim aynı hızla cevap veremeyeceğinden arada uyumsuzlukların yaşanması kaçınılmaz olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, İstanbul Region Kocatepe a workplace and on the street working children and children's individual characteristics, socio-demographic and economic situation and working life and conditions review and working children into working life it causes and the education level also for the interaction to evaluate.The first part of the study of child labor in general has been taken. Children and children working definitions of these concepts in fact are made in strict separation line, although not of the patterns specified to include the concept of the value of children in the definitions of various terms have been addressed.Of the subject child and working children continue working in the family's properties and the causes of children's work was discussed. At this point, the most striking features about and why is their relationship with each other. Because the children themselves and their families from the properties but also in working life of the trigger or even cause it to be in the case is illustrative. In addition, studies of children causes them to this situation it just does not consist of the factors. Also features children and their families and children in increasing the demand for child labor into working life in the elements to bring about that are attractive.Work life and job market are also covered another subject. Demand for labor in the labor market which most accurately be able to be met through training again. But the important point here is applied to the system in education, job market to follow closely the changes experienced in the absence of tenderness. Rapid changes in the labor market, formal education can not respond as quickly in search of non-compliance will be inevitable to happen.