Muhammed b. 'Allan ve Ref'u'l-İlbas Bi-Beyan-i İştiraki' Meani'l-Fatiha ve Suretin-Nas
Muhammad b. 'Allan and Raf'u'l-İlbas Bi-Bayan-ı İshtirak Meani al-Fatiha ve Surat Al-Nas
  1. Tez No: 254729
  2. Yazar: AHMET İHSAN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kur'an ilimlerinin çeşitli alanlarında birçok eser verilmiştir. Bu ilimlerden biri olan münâsebât ilmi ile ilgili olarak tefsirlerde serpiştirilmiş bilgiler görülmekle birlikte müstakil eserler de kaleme alınmıştır. Bu alanda kaleme alınmış müstakil eserlerden biri de İbn `Allân'ın ?Ref'ü'l-İlbâs bi Beyâni İştirâki Me'âni'l-Fâtihati ve Sûreti'n-Nâs? adlı eseridir. Edisyon kritik çalışması olarak ele aldığımız eser, sûrelerin başlangıç ve bitişleri arasındaki münasebet ile Fâtiha ve Nâs sûreleri arasındaki münasebeti konu etmektedir. Müellifin söz konusu eseri bu yönüyle alanındaki sayılı müstakil eserlerden biri olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Many works have been done in the different areas of Koran Science. Besides seeing interspersed information on the comments about relation science which is one of these sciences, independent works are also written out.One of the independent works written out in this area, is the work entitled as Muhammed Ibn Allan?s ?Ref?u?l-Ilbas bi-Beyan-i İshtirak Meani al-Fatiha ve Sure al-Nâs?.The work which we handled as edition critical practice treats the relationship of the beginnings and endings of the suras and the relationship between the suras Fatiha and Nas. The subject work of the author is seen as one of the numbered independent works with this aspect.