Sahabe tefsirinde merfu hüküm: İbn Cerir et-Tâberî örneği
The statements of the companions that hold the same status as a prophetic narration mentioned in the book of tafseer by İbn Jareer at-Tabari
  1. Tez No: 640959
  2. Yazar: ABDULLAH URFALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA YARGICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Taberî tefsiri hem rivayet hemde dirâyet boyutu ile de incelenmesi gereken bir tefsirdir. Bu çerçeveden bakıldığında, çalışmamızın konusu olan“Hükmen merfu”veya“Ma lehu hükmü'r-ref”bu ıstılah, asırlar boyunca farklı ilim türlerinde kullanımı araştırılıp uygulamalı bir eleştirel incelemeye tabi tutulmuştur.“Hükmen merfu”veya“Ma lehu hükmü'r-ref”terimin zikredilip kullanıldığı ilimlerden bir diğeri ise tefsir olup, bu ilim dalındaki en önemli tefsir kitaplarından biride, müfessir İmam Ebû Ca'fer Muhammed b. Cerîr et-Taberî'nin (ö. 310/923) tefsir-i bi'l-me'sûra yani nakli tefsire dayanan Câmiu'l-Beyân an Te'vîli Âyi'l-Kur'ân kitabıdır. Araştırma da bu tefsir ve zikredilen görüşler arasında müfessirin yaptığı tercihler incelenmiştir. İbn Cerîr'in bu tefsirde yaptığı yalnızca tefsirin usûl ve ilkelerini incelemek ile kalmamış, O tefsirinde tercih edilen görüşten ve eleştirilen noktalardan bahsedip görüşlerin delillendirmesini zikretmeyi de unutmaz. İbn Cerîr'in tefsirinde kullandığı naklî tefsir sahabelerin ayetler hakkındaki tefsirleridir. Bu tefsirlerden bazıları yoruma açık olan konularla ilgili olmadığı için“hükmen merfu”ıstılahı içerisine dahil olmasından ötürü araştırmada İbnu Cerir'in bu tefsirleri ele alış yöntemine bakılmak istenmekte ve İbn Cerîr'in bu tefsirleri“Hükmen merfu”sayıp saymadığı incelenmektedir. Ayrıca çalışmada İbn Cerîr'in tefsirindeki tercihleri ile ondan sonra gelen bazı çağdaş tefsir kitaplarında geçen tercihlerin karşılaştırması yapılmaktadır. Araştırmacı, araştırmasında Hz. Peygambere (s.a.v) isnad edilen merfu hadislere ve sahabeye (r.anhum) isnad edilen mevkuf hadislere atıfta bulunmuş ve bunlarla alakalı terimleri açıklamaya gayret etmiştir. Araştırmada sadece İbn Cerîr et-Taberî' nin görüşlerinin okunması ile yetinilmemektedir. Aynı zamanda tefsir ilminin kurallarından istifade ederek en başta sahabelerin ayetleri te'vil etme usullerine, ikinci olarak ise İbn Cerîr'in tefsirinin dayanaklarına vakıf olunmak istenmektedir.
Özet (Çeviri)
The term“Marfoo' Hukman”or“Ma Lahu Hukmu Ar-Raf'i”(both of which mean that the narration takes the status or rule of a prophetic tradition), is used by the Sharre'ah scholars and it needs a critical applied study, which tracks how it was used in the different sciences throughout the ages. One of the sciences in which this term appears is the science of Tafseer (the interpretation of the Qur'aan). The researcher has found that the most important book of Tafseer is the book“Al-Bayaan 'An Ta'weel Al-Qur'aan”, by Imaam Abu Ja`far Muhammad ibn Jareer At-Tabari (d. 310 AH). Ibn Jareer relied in his book on narrations that confirm the Tafseer, then he studied this Tafseer, and assessed the different views and came up with what he considered to be the predominant one. Ibn Jareer's work was only in fulfillment of the rules and principles of Tafseer, and he did not forget to mention them (the rules and principles) in his assessment, criticism, and reasoning. One of the aforementioned Tafseer on which At-Tabari depended, was the interpretations of the Companions, may Allah be pleased with them. Some of these interpretations could fall under the term“Marfoo' Hukman”because there is no room for opinions in them. Therefore, the researcher wanted to monitor Ibn Jareer's methodology when dealing with these interpretations, and whether or not he considered them to fall under“Marfoo' Hukman.”Additionally, the researcher compared Ibn Jareer's assessment to the most famous books of Tafseer of his time as well as those that were authored after that. The researcher was keen on referring to the narrations that are attributed to the Prophet, may Allah exalt his mention, and the statements of the Companions. He also paved the way before starting his research by explaining the terms that were directly relevant to his research. The researcher did not merely read the views of Imaam Ibn Jareer At-Tabari, but rather wanted to benefit from the science of the rules of Tafseer, and tried to discover the origins of the interpretations of the Companions in the first place, and to discover the bases of Tafseer in the second place, even if that led to an opinion different from that of Imaam Ibn Jareer's and what he considered to be predominant.