Osmanlı topraklarında büyük rekabet: İngiltere'nin nüfûzu (1876-1909)
Great rivalry on Ottoman territories: Authority of England (1876-1909)
  1. Tez No: 254771
  2. Yazar: ÖZGÜN TEVFİK ORÇUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜMEÇ KARAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
19. yüzyıl Avrupa Siyaseti sömürge rekabetinin yoğun olarak yaşandığı, devletlerin birbirine karşı ittifaklar kurmaya çalıştığı bir mücadele sahnesidir. Özellikle yüzyılın son çeyreğinde II. Abdülhamid idaresindeki Osmanlı İmparatorluğu, Avrupa Devletleri arasında büyük çekişmelerin yaşandığı bir saha haline gelmiştir. II. Abdülhamid'in tahtta kaldığı dönemin uzunluğu da göz önüne alındığında, ortaya oldukça mühim ilişkilerin, mücadelelerin, ittifakların ve denge siyasetinin çıktığı söylenmelidir. Bu durumda yüzyılın en mühim güçlerinden İngiltere'nin Osmanlı toprakları üzerindeki emelleri, faaliyetleri ve diğer devletler nazarındaki etkisi, oldukça önemli bir yapı arzetmektedir. Bu sebeple Osmanlı toprakları üzerindeki büyük rekabette İngiltere'nin izlediği siyaset bu tezin odağını oluşturmuştur.Tezin ilk kısmında 19. yüzyılın son çeyreğine kadar olan dönem Avrupa Siyaseti'nin genel görünüşü ve önemli görülen hadiseler aktarılmaya çalışılmıştır. Bu kısımda Restorasyon Çağı ve Bismarck'ın Avrupa Siyaseti'ne olan etkisi ele alınmıştır. İkinci bölümde II. Abdülhamid dönemi Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşanan gelişmeler ile İngiltere'nin bu gelişmelerdeki rolü ve önemi üzerinde durulmuştur. Tez boyunca incelenmeye çalışılan olayların Osmanlı İmparatorluğu, İngiltere ve uluslararası ilişkilerdeki etkileri ise çalışmanın sonuç kısmında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
19th century European Politics is a stage of struggle where rivalry for exploitation happened intensively and where states tried to form alliances against each other. Especially in the final quarter of the century, the Ottoman Empire under the administration of Abdülhamid II became a field where great rivalries happened between European States. When especially the extent of the period when Abdülhamid II sat on the throne is taken into account, it should be said that quite important relationships, struggles, alliances and policy of equilibrium emerged. In this case, the ambitions and activities of Great Britain, one of the most important powers of the century, on Ottoman territories and its influence in the eyes of other states presents a quite important structure. Because of this, the politics of Great Britain in the great rivalry over Ottoman territories has formed the focus of this thesis.In the first part of the thesis, the general view of European Politics until the last quarter of 19th century and events seen significant have been transferred. The Age of Restoration and Bismarck?s influence over European Politics have been covered in this part. In the second part, developments that happened in the Ottoman Empire during the reign of Abdülhamid II and Great Britain?s role and importance on these developments have been emphasized. The impacts of events analyzed through the thesis over the Ottoman Empire, Great Britain and international relationships have been evaluated in the conclusion.