Maftirim şarkılarında cümle yapısı
Phrase structure in maftirim songs
- Tez No: 254772
- Danışmanlar: DR. MEHMET YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 567
Özet
Bu çalışmada, Maftirim şarkılarında cümle yapısına ilişkin özgün bir analiz gerçekleştirilmiştir.Çalışmanın Giriş bölümünde, Maftirim kavramının kökeni, Maftirim olgusunun tarihçesi ve günümüzdeki durumu ile günümüze kadar ulaşmış kaynaklar ele alınmıştır. Çalışma yönteminin sergilendiği ikinci bölümün ardından, Bulgular ve Yorumlar başlıklı üçüncü bölümde, her bir eser üzerinde, müzik ve güfte cümlelerinin, başlangıç ve sonlanma noktaları açısından denklik durumları ve ilişkileri; cümlelerin uzunlukları, gruplaşmaları ve oluşturdukları biçimsel yapı ve güfte ve müziğe ait bu gruplaşmaların ve biçimsel yapıların birbirleriyle ilişkileri bakımından ayrıntılı bir analiz uygulanmıştır.63 eserden oluşan İstanbul Koleksiyonu'ndan seçilen 14 eserin analizi sonucunda, Maftirim şarkılarının güfte-müzik cümlesi denkliği türleri açısından zengin bir çeşitliliğe sahip oldukları, şarkıların ölçü bazında yarısından biraz fazlasını, güfte ve müzik cümlelerinin yaklaşık veya tam olarak denk geldiği durumdaki cümlelerin kapsadığı ve müzik-güfte cümlelerinin çeşitli kombinasyonları ile eserlerde kendine has ilginç düzenler sergilendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an original analysis has been conducted related to the phrase structure of the Maftirim songs.In the Introduction, etymology and history of Maftirim, the sources available today and the recent condition of Maftirim tradition have been examined. Following Part 2, in which the methodology has been presented, in Part 3, a detailed analysis of each Maftirim song has been accomplished in terms of starting and termination points of the phrases belonging to the music and lyrics and the interrelations between them, the length of the phrases, the groupings and formal structures which the phrases constitute and the interrelations of these groupings and formal structures belonging to music and lyrics.Analysing the 14 works selected among the 63 Maftirim songs constituting the Istanbul collection, it was concluded that Maftirim Songs reveal a rich variety of correspondance types in terms of the starting and the termination points of the phrases belonging to the music and lyrics, more than half of the works on measure basis were constituted by the musical phrases which exhibit exact or approximate one to one correspondance with the phrases belonging to the lyrics and these songs exhibit original and interesting patterns by means of various correspondance types and combinations of the phrases belonging to the music and lyrics.