Avrupa Birliği ile üyelik müzakeresi sürecinde Türkiye tarımı: Politikalar, yapısal değişme eğilimleri ve sorunları
Turkish agriculture in the process of negotiations for EU membership: Policies, tendencies and problems of structural change
- Tez No: 254792
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKERİM SÖNMEZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
 - Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 377
Özet
Bu çalışma Avrupa Birliği (AB) ile tam üyelik müzakereleri sürecinde Türkiye tarımında beklenen yapısal değişmenin iktisadi ve toplumsal boyutlarını incelemektedir. Bu amaçla Cumhuriyet döneminin gelenekselleşmiş ulusal tarım politikalarının, AB ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kararları çerçevesinde nasıl dönüştüğü incelenmekte ve yorumlanmaktadır. Bu süreç Türkiye'de ekonominin liberalleştirilmesi süreci ile örtüşmektedir. AB ile üyelik müzakere süreci, DTÖ anlaşmasına Türkiye tarımının uyumlaştırılması ve Türkiye ekonomisinin genel anlamda liberalleştirilmesi, günümüz Türkiye tarım politikasının şekillenmesini sağlayan üç önemli etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Araştırmanın konusu ve amacının bir gereği olarak, bu çalışmanın verilerini ağırlıklı olarak kararlar, anlaşmalar, politika ve mevzuat metinleri oluşturmaktadır. Ortak Tarım Politikası ve ulusal tarım politikaları bu doğrultuda değerlendirilmektedir.Çalışmada bu politika metinleri ve kararların incelenmesinden hareketle tefrik edilen yapısal değişme eğilimleri ve ortaya çıkan sorunlar olası değişim dinamikleri dikkate alınarak tartışılmaktadır. Bu çerçevede olarak, tarımsal işletmelerin iktisadi ve fiziksel cesameti, arazi toplulaştırma çalışmaları, tarımsal işletmelerin kayıt altına alınması ve veri ağı sistemi, tarımsal girdi teknolojilerinin benimsenmesi, bitki ve hayvan sağlığı ile gıda güvenliği ve çevre koruma hakkında ortaya çıkan sorunlar ve eğilimler tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines social and economic dimensions of structural change that is expected to take place in Turkish agriculture in the process of negotiations for full membership with the European Union (EU). To this end the study examines and interprets how the traditional agricultural policies of the republican Turkey are changed in response to decisions taken by the EU and the World Trade Organization (WTO). This process coincides with a general process of liberalization of economy and economic policies in Turkey and hence the negotiation process, WTO agreement and liberalization of the economy are the three main factors under the influence of which new agricultural policies are shaped in Turkey. In its examination, the study relies mostly on documents regarding the decisions, agreements, regulations and national policy papers. On the basis of this examination, the study discusses and interprets the tendencies and dynamics for developments and potential areas of problems that Turkish agriculture may encounter on the way to accession to full membership with the EU. The study deals especially with issues related to size and scale of agricultural holdings and land consolidation, registration of farms and the creation of a national data base, adoption of new technologies, and the problems that may arise from the requirements concerning the provision of the conditions for the protection of plant and bovine health, food safety and the environmental protection.