Avrupa Toplulukları'nda kurumlar vergisi uyumlaştırması ve ekonomik etkilerinin Türkiye açısından değerlendirmesi
Harmonization of corporate taxation in European Communities and evaluation of it's economic effects on Turkey
  1. Tez No: 218190
  2. Yazar: İREM ACARKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AKÇAY, PROF. DR. NURETTİN BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tezde amaçlanan; Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde uygulanan kurumlar vergisi politikaları arasındaki farklılıkların neden olduğu sorunlara değinilerek bu konudaki bir uyumlaştırmanın gerekliliğine dikkat çekmek ve Avrupa Birliği ile ilişkileri çerçevesinde tam üyeliğe doğru yol alan Türkiye'de uygulanan kurumlar vergisi sisteminin neden Topluluk modeline yakınlaştırılması gerektiğini açıklamaktır. Tezin temel sorunsalı ise tam üyelikle birlikte Türkiye'nin de benimseyeceği bu politikaların, AB ile müzakere sürecinin temelini oluştururken Türk ekonomisi üzerine olası etkilerinin neler olacağını ortaya koymaktır. Bu çerçeveye dayanarak tezde; Avrupa Topluluğu'nun politikalarından biri olan vergi politikasının ve uyumlaştırma çalışmalarının tarihi, hukuki, ekonomik ve yapısal gelişimine, bu bağlamda da tam üyelik sürecindeki Türkiye'nin Avrupa Birliği mevzuatına uyum sağlama gereğinin hukuki dayanaklarına ve kurumlar vergisi alanındaki uyumlaştırmanın ekonomik gerekliliklerine yer verilmiştir. Son olarak da uyumlaştırma çalışmalarının Türk ekonomisi üzerine etkileri eleştirel bir yaklaşım ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to point out the necessity of harmonization by mentioning the problems stemming from the differences among the corporation tax policies applied in the European Union (EU) member countries on this subject and to explain why corporation tax system applied in Turkey advancing towards full membership through its relations with EU, has to be harmonized with Community Model and basically to bring up possible effects of such a harmonization on Turkish economy.The main question that this thesis try to find out is what would be the effects of the policies ,while they will form the basis of negotiation process with EU, those Turkey would adopt with the full membership. Based on this framework, in this thesis; historical, legal, economic and structural development of harmonization studies in EU have been studied and with this regard, legal base of necessity to harmonization with EU legislation and economic necessities for this kind of harmonization in corporate taxation have been analyzed for Turkey, in the process of full membership. Finally, the effects of tax harmonization on Turkish economy have been evaluated with sceptical approach.