Abdullah b. Amr ve Es-sahifetü's-Sâdıka'sı
Abdullah B. amr and his es-sahifetü?s-Sâdika
  1. Tez No: 254930
  2. Yazar: VEYSEL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Abdullah b. Amr, okuma-yazma bilgisi sayesinde, Hz. Peygamber tarafından verilenizin üzerine hadisleri yazmasıyla tanınan bir sahabidir. Abdullah b. Amr'ın bizzat Hz.Peygamber'in huzurunda yazdıgı es-Sâhifetü's-Sâdıka, ondan torunu Suayb'a, ondan da ogluAmr'a intikal etmistir. Amr b. Suayb'tan sonra es-Sâhifetü's-Sâdıka'nın kitap olarak cismikaybolmus, ancak içindeki rivâyetleri tasnîf dönemi eserlerinde yerini almıstır. Bu çalısmadaçesitli metot ve teknikler kullanılmak suretiyle hadis eserlerinde es-Sâhifetü's-Sâdıka'nın izisürülmüs ve yeniden insa denemesi yapılmıstır.Abdullah b. Amr, ?srâilogullarından rivâyet etmenizde sakınca yoktur?? hadisininrâvîsi olarak, Hz. Peygamber'in bu konuda tanımıs oldugu ruhsat çerçevesinde; Süryanicebilgisi sayesinde, Tevrat'ı ve çesitli vesilerlerle edindigi Ehl-i Kitab'a ait literatürü okumus vebunlardan nakillerde bulunmustur. Fitne hareketi ile ikiye ayrılan slâm toplumunda, babasınınzorlaması ile Muaviye'nin yanında yer alması, Hz. Ali tarafında yer alan ve ilmin merkezlerikonumunda olan Mekke, Medine ve Kûfe gibi yerlerdeki tâbiûnun büyüklerinin kendisine karsımesafeli yaklasmalarına neden olmustur. srâilogullarından nakilde bulunma konusundakiehliyetini bilmeyenler ve mevcut siyasi iklimden etkilenenler tarafından ileri sürülen; onun Ehl-iKitab kültürüyle fazla ilgilendigi ve dolayısıyla buradan ögrendigi bilgileri Hz. Peygamber'inhadislerine karıstırdıgı gibi iddialar, onun yasadıgı çagdan günümüze kadar gelmistir. Hâlbukihadis ve tefsir kaynaklarında, ona ait rivâyetler içerisinde, srâiliyyât süphesi barındıranrivâyetlerin iddia edildiginin aksine çok az oldugu ve bunların da neredeyse tamamının mevkûfoldugu görülmüstür. Es-Sâhifetü's-Sâdıka'da ise mevkûf ve srâiliyyât süphesi barındıranrivâyet bulunmaması, ileri sürülen bu iddiaların mesnetten yoksun oldugunu ortayakoymaktadır. Arastırmamızda, Abdullah b. Amr ile ilgili söylenen sözlerin, yasadıgı zamanadayanan kasıtlı ve yanlıs yönlendirilen haberler oldugu ve sürekli tekrarlanarak günümüze kadargeldigi sonucuna ulasılmıstır
Özet (Çeviri)
Abdullah b. Amr was a companion of the Prophet Muhammed, who is known to havethe permission by Prophet Muhammed to record his hadiths, thanks to his literacy. Es-Sâhifetü?s-Sâdıka which was written by Abdullah b. Amr at Hz Muhammed?s presence wasinherited by his grandson Suayb and from him by his son Amr. After Amr b. Suayb the bookwas physically disappeared, however its narratives in the book took place in the works of tasnîfterm. In this study, we tried to trace es-Sâhifetü?s-Sâdıka in the works of Hadith by means ofdifferent methods and techniques and tried to reconstruct the book.As the narrator of the hadith ?There is no harm in narrating from srâilogulları?Abdullah b. Amr read Torah and the literature related to people of the book by courtesy ofProphet Muhammed with his knowledge of Syriac and transferred from them. In the IslamicWorld cleaved as a consequence of disorder movement, to follow Muaviye by the under duressof his father, he brought about that tabiûn powers who were in favor of Ali and were in Mecca,Medina and Kufe kept himself apart. Claims, were about that he was interested in culture ofpeople of the book and so he combined these knowledge to Prophet Peygamber?s sayings, thatwas contended by ones who didn?t know his ability about forwardings from srâilogulları andones who were influenced from political atmosphere, appear at the present day. Whereas inhadith and tefsir sources, within narratives of his, it has seen that on the contrary to contendednarratives involved doubts about srâiliyyât were very few and also almost all of these weremevkûf. It is displayed innocent of basis of these claims that there are no narrative in es-Sâhifetü?s-Sâdıka involved mevkûf and srâiliyyât. In our thesis, we came through that wordsabout Abdullah b. Amr were manipulative intelligence and extant by iteratively.