Harmonik fonksiyonların geometrik teorisi ve açılım formülleri
  1. Tez No: 397
  2. Yazar: DURSUN ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu çalışmada, n-boyutlu aszayda birim küreyi birim küreye dönüş türen bir dönüşüm ele alınmış we birim kürenin hacım elemanı ile top lam hacmi, bulunmuştur. Ayrıca Laplace denkleminin n-boyutlu uzaydaki kutupsal formu elde edilmiştir.Oaha sonra Laplace denklemi ve yeni bir denklemin değişmezliği ira^lenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında küresel fonksiyonların bazı özellik leri verildikten sonra, bu fDrâcsiyonların diklik özelliği elde edilmiş tir. Ayrıca sınır değer problasî üzerinde durulmuş ve küre üzerinde genelleştirilmiş fonksiyon tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this study, we consider a map which transforms the unit sphere into unit sphere in n-dimensional space. We also1 calculate the volume element and the total volume of the unit sphere. In addition we obtained the polar form of Laplace equation in n-dimensional space. After this, we examine the invariance of the Laplace equation and a new equation. In the second part of our study, we are giving some properties of spherical functions and then we obtained the property that the spherical f motions are mutually orthogonal. We also interested in the boundary value problem and define the generalized functions on the unit sphere.