Osmanlı Devleti'nde gayrimüslimlerin gündelik yaşamları (1520 ? 1670 İstanbul örneği)
Daily life of non-muslims at Ottoman State (ad 1520-1670 istanbul sample)
- Tez No: 254937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İNBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Osmanlı Devleti, kuruluşundan itibaren Müslümanların ve gayrimüslimlerin bir arada yaşadığı kozmopolit bir ülkedir. Özellikle de İstanbul bu anlamda önemli bir Osmanlı şehridir. Dinî, sosyal ve ekonomik yaşamlarının farklılığına rağmen, XVI. ve XVII. yüzyıllarda İstanbul'da değişik milletlere mensup insanların huzur ve güven ortamı içinde birlikte yaşadıkları görülmektedir.Fetihten sonra İstanbul'un Türk?İslam şehri haline getirilme çabalarına karşın, nüfusunun önemli bir kısmının gayrimüslimlerden olduğu görülmektedir. Hıristiyan ve Musevî olan gayrimüslimler genelde Rum, Ermeni ve Yahudi milletine mensup idiler. Az bir kısmı da Galata'ya yerleşen Avrupalı tâcirlerden oluşmaktaydı.Osmanlı Devleti'nde yaşayan gayrimüslimlerin hukukî statüleri, geçerli olan kanunlar çerçevesinde belirlenmişti. Hukukî sorunlarını şer`iye mahkemelerine taşıdıkları gibi, Divân-ı Hümâyûn'a da müracaat edebiliyorlardı.Bu çalışmada 1520-1670 yıllarında İstanbul'da yaşayan, farklı milletlerden oluşan gayrimüslimlerin gündelik yaşamları ele alınmıştır
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire was a cosmopolitan state where Muslim and Non-Muslim communities lived together. Especially, İstanbul illustrated that pecularity. Between XVIth and XVIIth centuries, every ethnic or religious community had different life styles; but they were safely living together at this city.After the conquest of Istanbul, there were some efforts to turn Istanbul into Turkish-Islamic city; but the great part of the population were Non-Muslims. Non-Muslim communities were Christians and Jewishes belonging Armenian, Jew and Greek nations. Very few of them were European settling on Galata and some of them were traders.Legal positions of Non-Muslims at The Ottoman Empire were determined according to the current law. They could apply their juridical matters to Divân-ı Humâyûn or Şer`iye.At this inquiry, daily lifes of Non-Muslims at Ottoman State have been studied.