Sıçan (Spraque dawley) rasyonlarında farklı düzeylerde zeolit kullanımının büyüme performansı, kan parametreleri, deri ve karaciğer histolojisi üzerine etkilerinin araştırılması
Effects of different zeolite levels on growing performance, blood parameters, skin and liver histology in rat (Spraque dawley) diets
- Tez No: 254956
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ BALCI, YRD. DOÇ. RAMAZAN DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, sıçan (Spraque dawley) yemlerine farklı düzeylerde (%0, 2, 4 ve 6) zeolit ilavesinin sıçanların büyüme performansı, serumun makro mineral seviyeleri, organ ağırlıkları ile deri ve karaciğer dokuları üzerine olan etkileri incelenmiştir. Araştırma, tesadüf parselleri deneme desenine göre 4 grupla 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Deneme sonuçlarının değerlendirilmesinde, SPSS paket programındaki ?one way anowa? kullanılmıştır. Farklılıkların önemlilik derecelerinin tespitinde ise Duncan testi kullanılmıştır. Denemede, her kafeste (tekerrür) 4 olmak üzere toplam 48 adet sütten kesilmiş, 10 haftalık ortalama 306 ? 18.93 g ağırlığında erişkin erkek Spraque dawley sıçanları kullanılmıştır. Araştırma sonunda, kullanılan zeolit miktarlarının, incelenen parametrelerin primer ve sekonder kıl folikül çapları (P < 0.05) hariç, hiçbirisi üzerine istatistiksel olarak önemli düzeyde farklılık meydana getirmediği tespit edilmiştir. Ayrıca deri ve karaciğer histolojisi üzerine yapılan incelemelerde, kullanılan zeolit miktarlarının etkisi gözlenmemiştir. Araştırmadan elde edilen ortalama en yüksek ve en düşük veriler sırasıyla; deneme sonu canlı ağırlık için 361.67g kontrol, 351.83g IV. grup, toplam canlı ağırlık artışı için 53.00 g kontrol, 45.92 g IV. grup, yem tüketimi için 1011.58 g III. grup, 971.83 g IV. grup, yem değerlendirme sayısı için 21.56 III. grup, 18.70 kontrol, serumdaki Ca, P, K, Mg, Na ve Cl seviyeleri sırasıyla 10.70 mg-10.28 mg; 9.87 mg?8.8 mg; 6.25 mg?5.56 mg; 2.83 mg?2.62 mg; 144.74 mg?143.93 mg; 103.73 mg-101.87 mg arasında değişmiştir. Karaciğer, böbrek, kalp, mide ağırlıkları ve canlı ağırlığın yüzdesi olarak değerleri sırasıyla 11.95 g ? 10.89 g, % 3.31? % 3.15; 2.95 g ?2.73 g, % 0.82? % 0.79, 1.31 g?1.18 g, %0.37?% 0.33; 4.63 g?3.66 g; % 1.31? % 1.05 arasında değişmiştir. Primer kıl folikül çapları 20.42 µm-IV. grup, 13.86 µm -II. , 13.75 µm-III. ve 11.52 µm ile kontrol grupları; sekonder kıl folikül çapları için ise 102.12 µm - IV. grup, 69.30 µm - II., 68.76 µm - III. ve 57.63 µm ile kontrol grubu izlemiştir. Primer kıl folikül sayıları için; 2.33 adet- II. ve IV. gruplarla, 2.17 adet - III. ve 2.00 adet ile kontrol grubunda tespit edilmişken; sekonder kıl folikül sayıları için 7.17 adet- II. grup, 6.17 ? adet IV. grup, 6.00 adet- III. grup ve 4.50 adet ile kontrol grubunda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study effects of different levels of zeolit (0, 2.0, 4.0 and 6.0 %) on growth performance, serum macro mineral contents, organ?s weight, skin and liver histology in rat (Spraque dawley) diets. The trial was arranged according to Randomized Plots Design with 4 group and three replicates. SPSS program (one way anowa) was used to compare statistical status and Duncan Test was used for determining significances of difference. In the trial, 10 weeks old, aproximately 306 ? 18.93 g live weight basis 48 male Spraque dawley rats were used. At the end of the research, except diameters of primary and secondary hair follicles (P < 0.05), there were no statistically significant differences between groups for investigated all parameters. In addition, skin and liver histology results shown that there were no differential appearances.Obtained results were changed from highest to lowest for final live weight 361.67 g in control ? 351.83 g in group IV, total live weight gain 53.00 g in control ? 45.92g in group IV, feed intake 1011.58 g in group III? 971.83 g in group IV, feed conversion ratio 21.56 in group III ? 18.70 in control, serum Ca, P, K, Mg, Na and Cl levels 10.70? 10.28 mg; 9.87 ? 8.48 mg; 6.25 ? 5.56 mg; 2.83 ? 2.62 mg; 144.74 mg? 143.93 mg; 103.73 mg-101.87 mg were changed respectively. Liver, kidney, heart and stomach weight and relative organ weights 11.95 ? 10.89 g; 3.31 ? 3.15%; 2.95 ? 2.73 g; 0.82? 0.79%; 1.31 ? 1.18 g; 0.37? 0.33%; 4.63 ? 3.66 g; 1.31 ? 1.05% were changed respectively. Diameters of primary hair follicles were 20.42 µm ? in group IV, 13.86 µm ? II, 13.75 µm ? III and 11.52 µm in control groups; for the diameters of secondary hair follicles; 102.12 µm ? in group IV, 69.30 µm ? in group II, 68.76 µm ? in group III and followed by control group 57.63 µm. Primary hair follicle numbers were; 2.33 ? in groups II and IV, 2.17 - III and 2.00 in control group: secondary hair follicle numbers were; 7.17 ? in group II, 6.17 ? IV, 6.00 ? III and 4.50 in control group.