Feature oriented domain specific language for dependency injection in dynamic software product lines
Devingen yazılım ürün hatlarında bağımlılık iletimi için yetenek yönelimli alana özgü dil
  1. Tez No: 255096
  2. Yazar: ORÇUN DAYIBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT OĞUZTÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yazılım Ürün Hattı (YÜH) mühendisliği, her ne kadar farklı seviyelerde çesitli süreçler tanımlasa da süreçlerin temel ortaklığı ilgili ürün ailesi üzerinde değişkenliklerin ve ortaklıkların çözümlenmesidir. Bu tez çalışmasında, mimari yapı taşları olarak yazılım bileşenlerinin, (gereksinimlere göre) yapılandırılması için yeni bir yaklaşım sunulmaktadır. Bu yaklaşımın temel amacı, YÜH bağlamında alan tasarımı ve uygulama tasarımı aşamalarının desteklenmesidir. Alan ve özellik-bileşen eşleme modellerindeki unsurlar üzerine kurulmuş bir alana özgü dil tanımı getirilerek, ürün yapılandırma işlemleri yarı otomatikleştirilmiştir. Bu amaca ulaşmak için bağımlılık iletimi yöntemi kullanılarak bileşenler arası bağımlılıklar yazılım dışından kurulabilir hale getirilmiş, çalışma kapsamında geliştirilen bilgisayar destekli yazılım mühendisliği (CASE) araçları ile de ilgili bağımlılıklar yapılandırılabilir hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Base commonality of the Software Product Line (SPL) Engineering processes is to analyze commonality and variability of the product family though, SPLE defines many various processes in different abstraction levels. In this thesis, a new approach to configure (according to requirements) components as building blocks of the architecture is proposed. The main objective of this approach is to support domain design and application design processes in SPL context. Configuring the products is made into a semi-automatic operation by defining a Domain Specific Language (DSL) which is built on top of domain and feature-component binding model notions. In order to accomplish this goal, dependencies of the components are extracted from the software by using the dependency injection method and these dependencies are made definable in CASE tools which are developed in this work.