Modeling variability in component oriented software engineering
Bileşen yönelimli yazılım mühendisliğinde değişkenlik yönetimi
  1. Tez No: 416440
  2. Yazar: MUHAMMED ÇAĞRI KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HİKMET DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bileşen yönelimli uygulamalarda esneklik, bileşenleri değişikliklere olanak verir şekilde tasarlayarak ve sistemler için yeni bileşenler geliştirme yerine var olanları sisteme adapte ederek sağlanabilir. Çeşitli ihtiyaçları zamanında ve az çabayla karşılayabilmek için Bileşen Yönelimli Yazılım Mühendisliği Modelleme Dili (COSEML) için değişkenlik tanımlaması ve sistem konfigürasyon ortamı sunan bir metamodel tasarlanmıştır. Değişkenlik, ayrışma yaklaşımını vurgulayan Mimari Betimleme Dili (ADL) olarak görülebilecek COSEML'ye entegre edilmiştir. COSEML'nin bu genişletilmiş versiyonu XCOSEML olarak adlandırılmıştır. Bu yeni alana özgü dilin metin tabanlı versiyonu örneklerle birlikte anlatılmıştır. Ayrıca, bileşen birleşimlerini değişkenliği de dahil ederek biçimsel olarak inceleyen bir yaklaşım önerilmiştir. Bu yaklaşım doğrulama karmaşıklığını azaltarak değişken yoğunluklu bileşen yönelimli sistem geliştirmeyi kolaylaştırmaktadır. XCOSMEL'den Özellikli Geçiş Sistemleri'ne (FTS) model dönüşümleri adım adım anlatılmıştır. Böylece FTS ile doğrulama yapmak için gerekli değişken bileşen birleşiminin özellik modeline ve davranış dili fPromela'ya dönüşümler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A key factor for achieving flexible component oriented applications is to make the components possbile to change and adapt instead of creating and using them from scratch. In order to fulfil various needs in time with little effort, a new metamodel is proposed that establishes a variability specification and system configuration environment for Component Oriented Software Engineering Modeling Language (COSEML). Variability is integrated to COSEML that can be viewed as an Architectural Description Language emphasizing the decomposition view. We refer to this extended version of COSEML as XCOSEML. The textual version of this domain specific language is presented and demonstrated with examples. Moreover, an approach to formally verify component compositions incorporating variability is proposed which eases variability-intensive component oriented system development by reducing complexity of verification. A step by step model transformation approach from XCOSEML to Featured Transition System (FTS) is used which helps generation of FTS models, namely required feature model of the variable component composition and its fPromela specification.