Boğalı havzasında 1935?2007 yılları arasında demografik değişimin arazi kullanım türleri ve arazi örtüsündeki değişime etkileri
The effects of the demographic development between 1935?2007 on land use and land cover change in the Boğali catchment
- Tez No: 255273
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYHUN GÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Amasya Boğalı Havzasında 1935?2007 yılları arasında demografik değişimin arazi kullanım türleri ve arazi örtüsündeki değişime etkileri incelenmiştir. Bu etkileri ortaya koyabilmek için 1935?2007 yılları arasındaki arazi kullanım haritaları ve nüfus yapıları incelenmiştir. Ayrıca 2009 yılında havza halkının sosyal ve ekonomik yapısını belirlemek için 166 kişi üzerinde anket çalışması ve arazi çalışmaları yürütülmüştür. 1935?2007 yılları arasında yapılan genel nüfus sayımları, havzaya ait kamu kurumlarından elde edilen bilgiler grafiksel olarak işlenmiş, anket çalışmaları sonucu elde edilen bilgiler işlenerek havza halkının doğal kaynaklara olan etkileri ve ilişkileri ortaya konmuştur. Elde edilen verilere göre 1935?2007 yılları arasında orman örtüsü, mera ve tarım alanları sırasıyla değişime uğramıştır. Orman arazileri 1969 yılında 4913 ha iken 2007 yılında 5125 ha olmuştur. Yıllar içinde nüfus sayısındaki azalma havza doğal kaynaklarına olan baskıyı azaltmıştır. Ayrıca anket çalışması sırasında nüfusun 54?59 yaş aralığında % 32 oranında yoğunlaştığı, gençlerin çeşitli sebeplerle göç ettiği ortaya çıkmıştır. Göçün temel nedeni olarak gelir düzeyinin düşüklüğü, sosyal güvencenin olmayışı, iş olanaklarının azlığı ve gelecek güvencesinin olmayışı ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of the demographic development have been analyzed on the land use variety and on the land cover in Amasya Boğalı Catchment between the years 1935 ? 2007. To show these effects, land use maps and population have been investigated between the years 1935 ? 2007. In addition a questionnaire has been performed on 166 people and land studies have been done to identify the social and economical structure of the public in 2009. The general census of population between 1935?2007 and data from public about the Boğalı Catchment and data from the questioner has been processed into the computer so that the effects of the public on the natural resources and the relationship could be presented. According to this data, the land cover, pasturage and agricultural land have been changed respectively between 1935-2007. The forest land was 4913 hectare in 1969 and 5125 hectares in 2007. Over the years the decline of population has reduced the pressure over the natural resources. Moreover, in the questionnaire study it is seen that the population concentrated between the age 54 ? 59 as 32 % and also that the youth migrates for several circumstances. The main reasons for migration have been stated as low income, lack of social insurance, low employment opportunity and not having future reassurance.