Ömerli Barajı çevresinin karayosunları (Musci) florası(Paşaköy-Istanbul)
The mosses (Musci) flora of Omerli Dam's surroundings (Paşaköy/Istanbul)
  1. Tez No: 255274
  2. Yazar: TÜRKAN TAHSİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma İstanbul il sınırları içerisinde kalan Ömerli barajı çevresinin karayosunu florasını belirlemek amacıyla 2008-2009 yılları arasında yapılmıştır. Araştırma alanı olarak seçilen Ömerli Barajı ve çevresinden toplanan 250 karayosunu örneği değerlendirilerek 16 familya ve 35 cinse ait 55 takson tanımlanmıştır. Henderson (1961) tarafından benimsenen kareleme sistemine göre araştırma alanı A1 karesi içerisinde yer almaktadır. Bu kare için yeni kare kaydı sayısı 9 dur. Bu türler: Entosthodon attenuatus, Schistidium trichodon, Dicranella subulata, Weissia condensa, Tortula vahliana, Plagiobryum zieri, Pseudoscleropodium purum, Hypnum bambergeri, Hypnum imponens tir.Bölgede içerdiği takson sayısı bakımından en zengin familyalar ve bunların yüzdeleri şu şekildedir: Pottiaceae (13 - % 23,6), Brachytheciaceae (7 - %12,7), Grimmiaceae (6 - % 10,9), Polytrichaceae (5 - % 9,1).
Özet (Çeviri)
This study was carried out between the years of 2008 ? 2009 in order to determine the The Mosses (Musci) Flora of Ömerli Dam?s Surroundings, İstanbul. 55 taxa belonging to 35 genera and 16 families were recorded among 250 moss species samples from the research area. Acording to Henderson `s (1961) grid squares system, the area is situated in A1. The number of new square records is 9. These species are; Entosthodon attenuatus, Schistidium trichodon, Dicranella subulata, Weissia condensa, Tortula vahliana, Plagiobryum zieri, Pseudoscleropodium purum, Hypnum bambergeri, Hypnum imponens. The richest families acording to their taxa number and the percenttages are shown below:Pottiaceae (13 - % 23,6), Brachytheciaceae (7 - %12,7), Grimmiaceae (6 - % 10,9), Polytrichaceae (5 - % 9,1).