Automatic web service composition with ai planning
Yapay zeka planlama teknikleri ile otomatik web servis bileşimi
  1. Tez No: 255282
  2. Yazar: MEHMET KUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN KESİM ÇİÇEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezde, otomatik örün servis birleşimi problemini çözmek için bazı yenilikçi düşünceler sunulmuştur. Çevrenin kısmen algılanabilirliği, örün servislerinin belirsiz etkileri, servislerin uygulama anı hataları gibi bazı gerçek hayat problemleri birtakım yöntemler aracılığı ile çözülmüştür. Otomatik örün servis birleşimine ek olarak, otomatik örün servis yürütme işlemi de dinamik programlama özellikleri kullanılarak bu tez kapsamında ele alınmıştır. Önerilen yaklaşım tarzı, yapay zekâ planlama tekniğine dayalıdır. Örün servisleri birleşimi problemi, yapay zekâ planlama problemine dönüştürülmüş; son derece dinamik ortamlarda ve zaman kısıtlaması altında çalışmak için tasarlanmış yenilikçi bir yapay zekâ planlama aracı olan“Simplanner”sisteme uyarlanmıştır. Çevresel değişim etkileri olan servis çağrıları, WS-Coordination ve WS-Business Activity örün servis hareketleri tanımlamalarına uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Böylece hatalı durumların fiziksel onarımı yapılıp, yarıda kesilen örün servis birleşim denemelerinin istenmeyen yan etkileri ortadan kaldırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some novel ideas are presented for solving automated web service composition problem. Some possible real world problems such as partial observability of environment, nondeterministic effects of web services, service execution failures are solved through some mechanisms. In addition to automated web service composition, automated web service invocation task is handled in this thesis by using reflection mechanism. The proposed approach is based on AI planning. Web service composition problem is translated to AI planning problem and a novel AI planner namely ?Simplanner? that is designed for working in highly dynamic environments under time constraints is adapted to the proposed system. World altering service calls are done by conforming to the WS-Coordination and WS-Business Activity web service transaction specifications in order to physically repair failure situations and prevent undesired side effects of aborted web service composition efforts.