Providing scalability for an automated Web service composition framework
Bir otomatik Web servis bileşim çatısına ölçeklenirlik sağlama
  1. Tez No: 269541
  2. Yazar: ERTAY KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN KESİM ÇİÇEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde, var olan bir otomatik örün servis bilesim ve çalıstırma sistemine yapılanbazı iyilestirmeler tarif edilmektedir. Bu iyilestirmeler, var olan sisteme ölçeklenirlik(büyük servis kümeleri üzerinde makul zamanda çalısma yeteneği) sağlayarakuygulama açısından önem kazandırmaktadır. Ayrıca, iyilestirilmis sistemdekullanılan servis depolama düzeneği, büyük servis kümelerini muhafaza etmek içinetkili bir yöntem sağlamaktadır. Tarif edilen iyilestirilmis sistemde ölçeklenirlik,servis zincirlerini ve servislerin verilen problemdeki baslangıç ve hedef durumlarınabağımlılıklarını bulan bir ön isleme safhasıyla sağlanmaktadır. ?yilestirilmissistemdeki servis depolama düzeneği, bu bulunan bilgileri ve var olan servislerintanımlarını depolamak için kullanılmaktadır. Bulunan bilgiler, verilen bir bilesimproblemi için, problemin baslangıç ve hedef durumlarına gore potansiyel olarakkullanılabilir olan servisleri seçen ve ilgisiz olanları eleyen bir ileri yöne zincirlemealgoritmasında kullanılmaktadır. Sırasıyla servis bilesimini bulan ve çalıstıran,yapay zeka planlama ve çalıstırma safhalarında sadece bu seçilmis servislerkullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some enhancements to an existing automatic web service compositionand execution system are described which provide a practical significance to theexisting framework with scalability, i.e. the ability to operate on large service sets inreasonable time. In addition, the service storage mechanism utilized in the enhancedsystem presents an effective method to maintain large service sets. The describedenhanced system provides scalability by implementing a pre-processing phase thatextracts service chains and problem initial and goal state dependencies from servicedescriptions. The service storage mechanism is used to store this extractedinformation and descriptions of available services. The extracted information is usedin a forward chaining algorithm which selects the potentially useful services for agiven composition problem and eliminates the irrelevant ones according to the givenproblem initial and goal states. Only the selected services are used during the AIplanning and execution phases which generate the composition and execute theservices respectively.