Investigation of cadmium removal mechanisms by clinoptilolite
Klinoptilolitin kadmiyum giderimindeki mekanizmalarının araştırılması
- Tez No: 255333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Klinoptilolit ağır metal gideriminde avantajlı olarak kullanılabilen bir doğal zeolittir. Klinoptilolit ile metal gideriminin başlıca mekanizmaları iyon değiştirme ve adsorpsiyondur. Çok sayıda kaynak, iyon değiştirme sistemlerinde izoterm elde etmek için normaliteyi sabit tutmayı ileri sürerken, birçok çalışma sabit sorbent miktarı ve farklı normalite kullanır. Bu çalışmanın amacı, kadmiyum gideriminde klinoptilolitin ana mekanizmalarını ve denge izotermleri elde etmede yöntemin etkisini araştırmaktır.Cd2+ giderim deneyleri kesikli test reaktörlerinde iki farklı yöntem kullanılarak (sorbent miktarını ya da normaliteyi sabit tutarak) şartlandırılmamış (AsC) ve şartlandırılmış (CnC) klinoptilolit, bir iyon değiştirici reçine ve granüler aktif karbon kullanarak gerçekleştirilmiştir. Deney sıradında değişebilir ve yapı katyonları, iletkenlik ve pH izlenmiştir. Denge deneylerinden elde edilen sonuçlar birçok izoterm modeline uygulanmıştır.İzlenen tüm parametreler ve izoterm model uygulamaları göz önünde bulundurularak klinoptilolitin Cd2+ giderimindeki ana mekanizmaları tartışılmıştır. Kullanılan yöntemin genel olarak Cd2+-klinoptilolit etkileşimine etkisi olduğu görülmüştür. Örneğin, maksimum giderilen Cd miktarları ve değişebilir katyonların dağılımında iki yöntem arasında farklar gözlenmiştir. İletkenliğin iyon değiştirmenin varlığına yönelik iyi bir gösterge olduğu ve bunun AsC'ye oranla CnC ile Cd2+ gideriminde daha baskın olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada gözlenen Cd2+ giderim kapasiteleri (AsC için 0.65 meq/g ve CnC için 1.46 meq/g) bir klinoptilolit örneği için literatürde bulunabildiği kadarıyla kaydedilmiş en yüksek değerlerdir.
Özet (Çeviri)
Clinoptilolite is a natural zeolite which can be used favorably in heavy metal removal. The main mechanisms for metal removal via clinoptilolite are adsorption and ion exchange. Several sources propose to keep the normality constant to obtain equilibrium isotherms for ion exchange systems, while many studies use constant sorbent mass with varying normalities of the sorbate. The objective of this study is to investigate the prevailing mechanisms of clinoptilolite during cadmium removal and the impact of the methodology for obtaining equilibrium isotherms.Batch Cd2+ removal experiments were conducted by using the two different methodologies (i.e. keeping the sorbent mass constant vs. keeping the normality constant) with clinoptilolite in as-received (AsC) and conditioned form (CnC), an ion exchange resin and granulated activated carbon. Exchangeable and framework cations, conductivity and pH were monitored during experiments. The equilibrium results were then fitted to isotherm models.The prevailing mechanisms for Cd2+ removal with clinoptilolite are discussed considering all monitored parameters and isotherm model fits. Use of the methodology was seen to have an effect on the overall Cd2+-clinoptilolite interaction. For example, differences between methodologies are observed regarding maximum sorbed Cd2+ and the distribution of exchangeable cations. Conductivity profiles provided a good indication of presence of ion exchange and demonstrated that it is more dominating for CnC than for AsC. The Cd2+ removal capacities observed in this study (0.65 meq/g for AsC and 1.46 meq/g for CnC) are the highest recorded for a clinoptilolite sample, as can be found in the literature.